ČTsport

ČTsport
čtvrtek 16. srpna 2018 Jáchym

Sudová: Soči je asi moje poslední olympiáda

Velikost textu:

Praha – Boulařka Nikola Sudová patří mezi nejzkušenější české olympioniky, pod pěti kruhy se představuje už počtvrté, a jak sama říká, asi naposledy. Ke dvěma medailím z mistrovství světa (stříbro 2005 a bronz 2009) by ráda konečně přidala i olympijský cenný kov. Ve Vancouveru startovala zraněná, v Turíně ji zase za tehdy ještě výjimečné salto mimo osu nedostatečně obodovali rozhodčí. Během čtrnácti let v kolotoči světového poháru stála jednadvacetkrát na podiu a dvakrát na stupni nejvyšším, v letošní sezoně však byla nejlépe šestá. Podívejte se na jeden její běžný den v předolympijské přípravě.

přehrát video
Den s boulařkou Nikolou Sudovou

Pro olympiádu oprášila turínské salto mimo osu s dvěma otočkami d-spin 720, jinak se ale její sestava skoků příliš nemění. "Trénuju helikoptéru s roznožkou a salto s krosem, což jsou klasické skoky. Na ně navazuje dvojná helikoptéra a d-spin," říká Sudová, která ale nakonec dvojnou helikoptéru v Soči nepředvede.

D-spin začala znovu skákat právě proto, že v Turíně za něj nedostala body, jaké si zasloužila. Hodnocení rozhodčích se ale za uplynulých osm let změnilo. "Zhruba před čtyřmi roky ho začala skákat jedna americká závodnice a ty body dostala, což mě štvalo. Nevím, jestli to bylo až tak kvůli tomu, že rozhodčí se zaměřili na nové skoky, nebo proto, že to byla Američanka. Ale rozhodli jsme se, že ho zkusíme znovu, a buď nás potopí obě, nebo ty body dostanu taky," přemítá Sudová.

Nikola Sudová
Nikola Sudová

Její silnou stránkou však vždy byla zejména precizní jízda mezi moguly. "Myslím si, že jsem vyježděná, boule mě baví. Rychlost a skoky už jsou horší, ale techniku mám dobrou a doufám, že z toho budu těžit," věří Sudová.

V Salt Lake City ještě sbírala zkušenosti a v devatenácti letech si olympijskou premiéru spíš užívala. "V Turíně jsem už měla ambice, a ačkoliv šesté místo je pěkný výsledek, tak na to, jak se mi ta jízda povedla, jsem byla z hodnocení hodně zklamaná," cítí ještě po letech křivdu.

"Vancouver měl být vrchol kariéry, jenže měsíc před olympiádou jsem si přetrhla křížový vaz. Spousta lidí pak říkala, že jsem byla blázen, že jsem tam jela, ale pokud na to trénujete celý život a pár týdnů před závodem si přivodíte takové zranění, tak v hlavě to nejde tak rychle přepnout," vzpomíná Sudová, která je i zpětně ráda, že do závodu nastoupila.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.