ČTsport

ČTsport
pátek 20. července 2018 Ilja

Drbohlav: Kvalita vysílání se v Soči posune opět trochu kupředu

Velikost textu:

Praha – Únor v České televizi bude patřit zimním olympijským hrám v Soči. Olympiáda poběží kontinuálně na dvou kanálech (ČT sport a ČT2), na našem webu www.zoh.cz pak budou k dispozici čtyři další vysílací trasy. Vůbec poprvé bude navíc ČT vysílat ze dvou olympijských studií, umístěných přímo v centrech dění – v ruském Soči a v olympijském parku na pražské Letné. Do Soči odlétá celkem 53 pracovníků ČT včetně 11 komentátorů a 7 stálých expertů, program druhého studia na Letné zajišťují dvě moderátorské dvojice a tým reportérů.

Vladimír Drbohlav
Vladimír Drbohlav

Z hlediska televizního vysílání by se Soči oproti Londýnu a předchozím olympijským hrám mělo posunout opět trochu kupředu. "Stále se zlepšuje kvalita přenosů, můžeme se tak znovu těšit na větší emoce, lepší nasazení kamer a novou techniku," říká vedoucí oddělení mezinárodních přenosů ČT Vladimír Drbohlav. "Z pohledu České televize pokračuje projekt olympijského studia, které nám umožňuje daleko větší interakci přímo s českými olympioniky," dodává Drbohlav, který zároveň působí jako vedoucí olympijské výpravy ČT.

Zároveň se vůbec poprvé nebudou olympijské hry vysílat z televizního areálu na Kavčích horách, druhé studio bude součástí olympijského parku na Letné. "Na programu ČT sport poběží základní program se studiem v Soči, na ČT 2 budou jednotlivé olympijské přenosy doplňovány pohledem na to, jak se Česko dívá na Soči, jak podporuje české olympioniky a jak diváci aktivně sportují. Olympijský park nabídne zejména dětem a mládeži zajímavé možnosti," soudí Drbohlav, který se stejně jako Petr Vichnar chystá už na své 15. olympijské hry.

Vladimír Drbohlav: "Na programu ČT sport by měl být nepřetržitý tok stěžejních informací, většina medailových závodů a disciplín s účastí českých olympioniků. Na 'dvojce' vysíláme ty přenosy, u kterých dochází k časové kolizi, zvýšený zřetel klademe na hokej a curling. Kromě toho si diváci mohou na našem webu www.zoh.cz naladit na dalších čtyřech streamech vysílání z těch sportů, které nejsou zrovna na televizní obrazovce. To se však netýká ledního hokeje, na který nemáme internetová práva a na webu můžeme vysílat pouze ty zápasy, které souběžně běží na televizní obrazovce."

Včetně všech technických a programových pracovníků se v ČT na přípravě olympiády podílí několik stovek lidí. "Do Soči jsme mohli akreditovat 37 osob, dalších osmnáct se bude podílet na tvorbě olympijského studia. Programových pracovníků, reportérů a komentátorů by mělo být celkem 25," vypočítává Drbohlav. "Bohužel počet akreditací je omezený, ale už teď je v Soči 12 tisíc televizních pracovníků. Takže i bez píšících novinářů a fotografů je akreditováno víc novinářů než sportovců, těch je pouze 10500," dodává Drbohlav.

Součástí výpravy je i sedmička stálých expertů, nejvíc v historii ČT. "Podařilo se nám akreditovat olympijskou vítězku Kateřinu Neumannovou na běžecké lyžování, mistra světa Romana Dostála na biatlon, Petra Nováka mladšího na rychlobruslení, Jana Holického na sjezdové lyžování a Karla Kubešku na curling. Na hokej se pak připravují tradiční účastníci MS Martin Hosták a David Pospíšil," přibližuje Drbohlav.

Největší komplikací u zimních olympiád tradičně bývá rozdělení sportů mezi dvě střediska, jedno v horách a druhé přímo v hostitelském městě. "Musíme zařizovat dva různé vysílací týmy, které jsou propojeny, a tam je vždycky prostor pro určité technické a logistické nedorazy. Hodně samozřejmě záleží na počasí, takže doufáme, že bohové Kavkazu budou milostiví," věří Drbohlav.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.