ČTsport

ČTsport
neděle 19. srpna 2018 Ludvík

Klip proti porušování lidských práv: Jaké disciplíny v Soči Rusko neukáže?

Velikost textu:

Praha - Nový videoklip organizace Člověk v tísni upozorňuje na porušování lidských práv v Rusku, a to hlavně v souvislosti s nadcházející olympiádou v Soči. Video nemá lidem kazit radost ze sportu a sportovních úspěchů, ale chce spíš upozornit na to, že se Rusko v rámci příprav na olympiádu prezentuje jako země, kde vše funguje bez problémů. Jenže - platí tady zákaz shromažďování, homosexuálové a novináři jsou perzekvováni.

přehrát video
Reportáž: Nový klip o porušování lidských práv v Rusku

"Současný režim se rozhodl využít olympiádu pro svoje PR, aby zemi představil jako demokratickou, svobodou a moderní zemi. To ale samozřejmě není pravda," upozorňuje Rostislav Valvoda, vedoucí Východoevropských programů organizace Člověk v tísni. Režisér klipu Jan Látal se přidává: "Snažili jsme se ukázat nejpalčivější problémy, které v souvislosti s porušováním lidských práv teď v Rusku jsou." 

Valvoda vypočítává: "Jak se stavělo Soči, jak přesídlili asi dva tisíce rodin a dosud jim nevyplatili kompenzace, jak tam pracovalo asi 70 tisíc dělníků naprosto bez práv." 

Právě proti porušování lidských práv a homofobnímu zákonu v Rusku se vyslovily politické i kulturní osobnosti po celém světě. Do Soči kvůli tomu například nepojede eurokomisařka Vivian Redingová. Spojené státy posílají místo politických špiček výpravu, kterou vede Billie Jean Kingová, tenistka, lesba a bojovnice za lidská práva.

Na olympiádu se nechystají ani budoucí čeští ministři. Důvodem není ale bojkot her, přednost dostala práce v nové vládě. Česko bude tedy, minimálně na zahájení, reprezentovat pouze prezident Zeman. 


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.