ČTsport

ČTsport
úterý 21. srpna 2018 Johana

Gruzínci jsou rozpolcení, sepisují petice proti účasti v Soči

Velikost textu:

Tbilisi - Rusko a Gruzie se v roce 2008 dostaly do ozbrojeného konfliktu. Důvodem byly separatistické snahy Jižní Osetie a Abcházie. Dnes desetitisíce Gruzínců podepisují petice, aby se jejich země neúčastnila Her v Soči, chystají se protesty. Smířlivým tónem naopak účast na olympiádě obhajuje David Kumaritašvili, muž, jemuž na minulých Hrách syn Nodar zemřel při nehodě na sáňkařské dráze.

Olympijský park v Soči
Olympijský park v Soči

"Jsem rád, že naši sportovci budou na Hrách reprezentovat. A zároveň se modlím k bohu, aby se vše obešlo bez zranění nebo teroristického útoku. Doufám, že Rusko udělá všechno pro bezpečnost účastníků Her," uvedl trenér gruzínského sáňkařského týmu David Kumaritašvili.

K otázce bezpečnosti během Her v ruském Soči se vyjádřil také předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach, který je momentálně na inspekční cestě v Brazílii, kde kontroluje přípravu sportovišť na letní Hry v Riu de Janeiru v roce 2016. "Máme velkou důvěru v ruské úřady a víme, že ve spolupráci se svými mezinárodními partnery dělají všechno, aby svou organizací přispěli k bezpečnému průběhu her," prohlásil.

Kumaritašvili však zároveň lituje, že jeho země nebude mít v Soči žádného zástupce jeho odvětví. Levana Gurešidzeho, jenž v roce 2010 z OH po smrti svého kamaráda odstoupil, tentokrát na start nepustilo zranění a dalšího sáňkaře odpovídající výkonnosti Gruzie momentálně nemá.

Jednadvacetiletý Kumaritašvili havaroval v rychlosti zhruba 140 km/h těsně před koncem trati, kterou už dříve někteří závodníci a funkcionáři kritizovali kvůli extrémní rychlosti a nebezpečnosti. Po jezdecké chybě v poslední zatáčce vylétl z ledového koryta a zátylkem a zády narazil do nechráněného ocelového nosníku zastřešení trati.

Gruzii, která na OH poprvé startovala jako nezávislá země v roce 1994, bude v Soči reprezentovat čtveřice závodníků. Tři zástupce bude mít ve sjezdovém lyžování a jednoho v krasobruslení.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.