ČTsport

ČTsport
čtvrtek 16. srpna 2018 Jáchym

Vítek definitivně ztratil šanci na Soči. Zastavila ho bolavá záda

Velikost textu:

Anterselva (Itálie) - Zdeněk Vítek prohrál bitvu o účast na své páté olympiádě. Do Soči ho nepustí bolavá záda. Poslední test měl absolvovat ve světovém poháru v Anterselvě, ale bolest neustoupila. "Zdeněk Vítek odtrénoval, snažil se, co mohl, ale bohužel ho záda na start nepustí. Tím pro něj padají veškeré olympijské ambice," konstatoval už před dnešním sprintem trenér Ondřej Rybář.

Zdeněk Vítek
Zdeněk Vítek

"Mám prasklou a vyhřezlou ploténku," vysvětlil šestatřicetiletý reprezentant. Potíže se zády jej provázejí už od dorostu. "Ale až ve dvaatřiceti letech jsem začal (záda) intenzivně protahovat. Záda se zlepšila, nehledě na to, že se upravila poloha vestoje, se kterou jsem se vždycky pral. Fungovalo to. Až do loňského jara," vyprávěl.

Potíže se mu vrátily nevinně, při florbalu. Léčil se, půldruhé hodiny denně cvičil speciální sestavu. "Po celý podzim to fungovalo slušně," řekl. V Östersundu na úvod sezony pomohl k triumfu české smíšené štafetě, ale záda se opět přihlásila o slovo. Snažil se je další léčbou a rehabilitací "přemluvit". Organismus už byl ale proti.

Až doteď měl naději, že se dá do Soči dohromady. Proto přijel do Itálie sám autem, aby absolvoval poslední test. Ve středu však zjistil, že závodit nemůže.

S "kudlou" se závodit nedá

"Profesor Pavel Kolář mi sice říkal, že by se nemělo nic horšit, ale když jsem tady v Anterselvě měl rychlý trénink, třikrát mi během jednoho kola luplo v zádech. Navíc to byla taková kudla, že jsem musel pokaždé na několik vteřin zastavit a tu bolest rozdýchat. To je divné, že? Nehledě na to, že pak už podvědomě ani do toho výkonu nejdu naplno, brzdí mě to. A tak se prostě závodit nedá," konstatoval Vítek.

Záda ho omezují i v běžném životě. "Například nemůžu moc sedět. Teď je to ještě dobrý, mluvím tu pár minut, ale na vysedávání to není," řekl Vítek. Možná ho čeká operace, možná to zkusí "rozchodit". "To se v podstatě teď řeší," dodal.

Bude se muset rozhodnout, jestli bude pokračovat v kariéře. Nyní však neví, co bude dál. "Je to moc brzy, rozhodlo se ve středu a já chci a potřebuju čas na to, abych si vše promyslel a dal dohromady. Teď jsem na závodech, chtěl bych závodit, ale nejde to. Doma přijdou jiné myšlenky a nápady. Věřím, že pozitivní," doufal Vítek.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.