ČTsport

ČTsport
pondělí 20. srpna 2018 Bernard

Puky z Náchoda jsou ceněnými olympijskými suvenýry

Velikost textu:

Náchod – České puky mají ve světě zvuk. Firma z Náchoda jich na zimní hry do Soči vyvezla na 100 tisíc. Jsou z nich ceněné suvenýry, ovšem zda se s nimi bude hrát i samotný olympijský turnaj, ještě jisté není.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Puky z Náchoda se v Soči prodávají za 299 rublů, tedy za 180 korun. "Ruská strana od nás odebrala sto tisíc hokejových puků, víme, že tři tisíce puků byly opatřeny oficiálním olympijským logem," uvedl Petr Holeček z náchodské továrny.

Tajenkou zatím zůstává, zda se také samotný olympijský turnaj bude hrát s puky z Náchoda. Létaly po ledě při prosincovém poháru v Soči. Podle hokejové federace má konečné slovo při výběru puků pořadatel.

Průměr puku je 76 a tlouštka 25 milimetrů. Váží 165 gramů. Pryž musí být zvlášť tvrdá a odolná. Testuje se při nárazu v rychlosti 160 kilometrů. Ne všechny puky jsou stejně kvalitní. "Hokejová historie bohužel zaznamenala případ, kdy se puk roztříštil o masku brankáře," upozornil Petr Holeček z náchodské továrny.

Jiné tuzemské puky - z moravské Ratiboře jsou už na mezinárodním výsluní déle. Od roku 1999 má valašská firma monopol na světová mistrovství. S Rusy se ale na spolupráci nakonec nedohodla. Výrobců puků je na světě celkem pět.

přehrát video
České puky míří do Soči
Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.