ČTsport

ČTsport
neděle 19. srpna 2018 Ludvík
ZOH 2014

Již jen měsíc. V Soči se však ještě staví a řeší se bezpečnost

Velikost textu:

Soči (Rusko) – Přesně za jednatřicet dní vypuknou zimní olympijské hry v Soči. V dějišti však v současnosti řeší především téma bezpečnosti. Vinou nedávných teroristických útoků v nedalekém Volgogradu se zintenzivnily diskuse ohledně bezpečí účastníků her. Organizátoři však věří, že všechno proběhne bez problémů.

Policie v Soči
Policie v Soči

Připravenost pořadatelů nedávno osobně zkontroloval ruský prezident Vladimir Putin, otestoval na lyžích i sjezdovky. Tvrdí, že se vše stihne a že bezpečnost bude zajištěna. "Budeme proti teroristům tvrdě bojovat až do jejich úplného zničení," prohlásil Putin. Při atentátech zemřelo 34 lidí.

I proto začne v Soči v úterý platit olympijský režim. Celý areál bude uzavřen a stane se jakousi bublinou, do které se dostanou pouze vyvolení, prověření a akreditovaní lidé. Bezpečnostní kontroly budou dramaticky zpřísněny, projdou jimi nejen lidé, ale také poštovní zásilky, monitorovat se bude mobilní komunikace. To bude trvat až do skončení paralympiády.  

Bezpečnostní zajištění olympiády bude nejdražší a nejrozsáhlejší v historii, stejně jako cena celých her. Na místě bude 100 000 příslušníků policejních složek a armády, nasazeny budou speciální radary a sonary, bezpilotní letouny, hlídkové čluny a roboty. Velký důraz je také kladen na hranice se sousední Gruzií.

I kvůli mimořádným opatřením jsou přesvědčeni zástupci Mezinárodního olympijského výboru (MOV), že hry budou bezpečné. "Věřím prezidentu Putinovi, že bezpečnost bude zajištěna," řekl prezident MOV Thomas Bach. Podobný názor má také šéf české olympijské mise Martin Doktor. "Neumím si představit, že by se o bezpečnost Rusové v čele s Putinem nepostarali," uvedl dvojnásobný olympijský vítěz v rychlostní kanoistice.

Česká výprava je měsíc před olympiádou už takřka známá, bude mít minimálně 83 reprezentantů, ale ještě se rozšíří o bobisty. Těch bude maximálně šest, přibýt ještě mohou i další sportovci, ale to je už málo pravděpodobné. Termín pro odeslání přihlášek je 20. ledna, jmenovitou nominaci na návrhy jednotlivých svazů schválí plénum ČOV 16. ledna. Letadlo s první částí výpravy odletí do Ruska 30. ledna.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.