ČTsport

ČTsport
čtvrtek 16. srpna 2018 Jáchym

Curleři budou bojovat o olympiádu, šanci mají hlavně muži

Velikost textu:

Praha - Poprvé v historii chtějí obě české reprezentace v curlingu postoupit na olympiádu. Muže povede do bojů o dvě postupová místa v dodatečné kvalifikaci v německém Füssenu zkušený skip Jiří Snítil a ženy Anna Kubešková. Curling je olympijským sportem od roku 1998, český tým na hrách ještě nikdy nestartoval a ani neměl tak blízko k případnému postupu. Do Soči už se na základě výsledků na MS kvalifikovalo v soutěži mužů i žen po sedmi družstvech, které v obou kategoriích doplňuje Rusko jako pořadatel.

Skip českého týmu Jiří Snítil
Skip českého týmu Jiří Snítil

"Všichni očekávají relativně snadný postup mužů na olympiádu, ale nemyslím, že to bude tak lehké, jelikož se jedná o úplně nový typ kvalifikace, od které pořádně nikdo neví, co čekat," řekl kouč české reprezentace Kanaďan Daniel Rafael o ambicích mužů, kteří loni na mistrovství Evropy vybojovali historický bronz, ale letos obsadili na ME 6. místo. "Budou se muset zlepšit a vrátit se do staré formy. Pak pevně věřím, že skončí mezi prvními dvěma a na olympiádu postoupí," dodal Rafael.

Muže čeká Německo, Finsko, Francie, Japonsko, Korea, Nový Zéland a USA, ženy Čína, Německo, Itálie, Japonsko, Lotyšsko a Norsko. Nejdříve se utkají každý z každým a tři projdou do play-off. Vítěz základní části se střetne s druhým o první místo na olympiádě a poražený vyzve třetího o druhé místo v Soči.

Mužská část kvalifikace: USA, Nový Zéland, ČESKO, Francie, Japonsko, Německo, Finsko, Korea.

Ženská část kvalifikace: Německo, Japonsko, Čína, Itálie, Lotyšsko, ČESKO, Norsko

"Prvním cílem je dostat se do trojky a k tomu je potřeba vyhrát pět zápasů, aby to vyšlo," uvažoval Snítil. "Bude potřeba každý zápas brát jako zápas play-off, protože tady může každý zápas rozhodovat. Bude to hodně vyrovnané a bude záležet na zkušenostech. My je máme a doufám, že se to tam ukáže," věřil.

přehrát video
Před olympijskou kvalifikací v curlingu

V ženské soutěži se očekává, že největšími favoritkami budou Číňanky a Japonky. "Češky budou muset nejprve najít klíč k tomu, aby předváděly vyrovnanější výkony a hrály pravidelně tak jako ve svých lepších zápasech na Evropě. Tak můžou bojovat o třetí místo v play-off a v tam se pak může stát cokoliv," řekl Rafael.

Kvalifikované země na ZOH v Soči:

Muži: Kanada, Švédsko, Británie, Norsko, Dánsko, Čína, Švýcarsko a Rusko.

Ženy: Švédsko, Švýcarsko, Británie, Kanada, USA, Dánsko, Korea a Rusko.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.