ČTsport

ČTsport
úterý 16. října 2018 Havel
ZOH v Soči

Handicapovaní zůstávají ve stínu oslnivé olympijské záře

Velikost textu:

Soči – Už jen 99 dnů zbývá do zahájení olympijských her v Soči, přípravy na sportovní svátek finišují. Velkolepá klání pod pěti kruhy mají ukázat Rusko jako všemocnou velmoc. Některé stereotypy je však těžké vymýtit. Občas jakoby pořadatelé zapomínali na to, že k olympijským hrám patří už neodmyslitelně i hry paralympijské.

Za pár měsíců bude Soči hostit 1 300 para-atletů, kteří zde budou soutěžit o cenné kovy. Pro ruskou veřejnost je ale evidentně stále těžké sžít se s potřebami, které handicapovaní lidé mají. Během olympijských her v roce 1980 v Moskvě tehdejší režim například tvrdil, že v Sovětském svazu neexistují žádní postižení.

"Sedm let se zde buduje, ale je vidět, že se toho ještě mnoho musí změnit. I v hlavách manažerů a stavitelů. Veřejná místa jsou stále pro vozíčkáře nedostupná, lidé parkují na vymezených místech pro handicapované," povzdychl si ruský paralympionik Sergej Šilov, držitel šesti zlatých medailí.

Podobně složité to ve městě mají také nevidomí. Soči a s ním celé Rusko se musí ještě hodně změnit. Vypadá to, že alespoň díky hrám začala veřejná debata.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.