ČTsport

ČTsport
pondělí 22. října 2018 Sabina

Olympijský oheň zaplál na severním pólu

Velikost textu:

Moskva - Štafeta s olympijským ohněm v minulých dnech dorazila na severní pól. Během polární noci ji tam dopravil mohutný ruský atomový ledoborec "50 let vítězství". Štafetu na nejsevernější bod zeměkoule symbolicky dopravili sportovci ze sedmi polárních zemí - Ruska, USA, Kanady, Švédska, Norska, Finska a Dánska.

Olympijský oheň
Olympijský oheň

Ledoborec cestou musel absolvovat v tvrdých podmínkách 2 583 kilometrů ve vlnách, které dosahovaly až třímetrové výše. Na samotném pólu si ovšem posádka ledoborce zdárné vyvrcholení mise skutečně užila. Podle ruských novinářů nechyběl ani ohňostroj a laserová show. Expedici vedl slavný ruský polárník Artur Čilingarov.

Severní pól ovšem ani zdaleka nebude nejvzdálenějším místem, kam se olympijský oheň vydá. Mezi 7. a 11. listopadem bude štafeta ve speciální schránce dopravena na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Na ruské pevnině urazí pochodeň do únorového zahájení olympiády rekordních 65 000 kilometrů.

První ledoborec, sovětské plavidlo Arktika, se dostal na severní pól v roce 1977. Od té doby navštívily ledoborce pól už více než stokrát, z velké většiny šlo o sovětské či ruské výpravy. Rekordmanem je ruský ledoborec Jamal, který se vypravil na severní pól už šestačtyřicetkrát.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.