ČTsport

ČTsport
sobota 20. října 2018 Vendelín

Olympijský oheň byl zažehnut. Pozemská i vesmírná pouť do Soči začíná

Velikost textu:
aktualizováno 29. 9. 2013 14:15

Olympie (Řecko) - Olympijský oheň pro zimní hry v Soči byl 131 dní před zahájením dnes zapálen ve starověké Olympii. "Velekněžka" v podání herečky Ino Menegakiové předala oheň řeckému lyžaři Giannisu Antoniouovi. Do Ruska drahocenný náklad dorazí 6. října a následně bude cestovat 123 dní po zemi, po železnici, ve vodě, na saních tažených sobem, po horách, ve vzduchu, v letadle i ve vesmíru. Štafeta s pochodní urazí celkem 65 tisíc kilometrů a bude nejdelší v historii zimních olympijských her. Celá pouť skončí po čtyřech měsících 7. února 2014 v den zahájení her na Olympijském stadionu v Soči.

Zapálení olympijského ohně
Zapálení olympijského ohně

Tradičnímu rituálu v chrámu bohyně Héry přálo počasí, takže mohla být pochodeň zapálena pomocí zrcadla a slunečních paprsků. Nebyl proto potřeba náhradní oheň, který byl pro jistotu zažehnut při sobotní generálce.

Štafety se zúčastní na 14 tisíc běžců. Jako první z Rusů byl vybrán slavný hokejista Alexandr Ovečkin z Washingtonu Capitals, který si do Řecka odskočil ze závěrečné přípravy před startem NHL. Pochodeň navštíví 2 900 měst, procestuje devět ruských časových pásem a všech 83 tamních regionů. "Tohle je začátek výpravné cesty olympijské pochodně. Cesty, která změní Rusko navždy," řekl předseda organizačního výboru olympiády Dmitrij Černyšenko.

Alexandr Ovečkin nese olympijskou pochodeň
Alexandr Ovečkin nese olympijskou pochodeň

Alexandr Ovečkin, první Rus ve štafetě:

"Budu si to pamatovat navždycky. Je to jeden z největších momentů v mém životě, o kterém budu jednou vyprávět svým dětem a vnoučatům. Jsem nadšený a poctěný."

Zapálení ohně v Olympii se uskutečnilo za přísných bezpečnostních opatření a sledovalo ho nezvykle málo diváků. Na ceremonii byl i nový šéf Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach, pro něhož to byla první služební cesta. "Jsem si jistý, že Soči uspořádá vynikající hry," prohlásil Bach.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.