ČTsport

ČTsport
středa 14. listopadu 2018 Sáva

Poslední kontrola MOV v Soči: Velká chvála a diplomatické mlčení

Velikost textu:

Soči – Desátá a už poslední kontrola Mezinárodního olympijského výboru zjišťovala v ruském Soči stavy sportovišť. Sedmého února příštího roku se tam rozhoří olympijský oheň. Inspektoři byli spokojení, o kontroverzním zákoně, který v Rusku zakazuje propagaci homosexuality, diplomaticky mlčí.

Olympijský park v Soči
Olympijský park v Soči

143 dnů před startem zimní olympiády zástupci MOV nenašli nic, co by hrám bránilo. Naopak, slyšet byla jen samá chválu. "Pokud se ctí olympijská charta, nemáme výhrady, a to je tento případ," prohlásil Jean Claude Killy.

Přitom sportovcům - a to i ze zahraničí, kteří se během her otevřeně přihlásí k homosexualitě, hrozí vězení nebo vyhoštění. Ruská opozice to kritizuje, bojkot olympiády ale nechce. Všem státníkům, kteří do Soči míří, navrhuje, aby se vyhnuli prezidentu Putinovi. Pro něj jsou hry prestižní záležitostí, mají zemi představit v tom nejlepším světle. "Ve skutečnosti ten projekt řídí, každé dva týdny je informován o všem, co se děje, svolává porady," popsal situaci starosta Soči Anatolij Pachomov.

Soči prošlo radikální přestavbou: postaveno bylo na 400 kilometrů nových silnic, desítky mostů, tunelů, hotely, nemocnice, ale hlavně sportoviště. Soutěže budou probíhat na dvou místech. Kromě Soči i na místě zvaném Krasnaja Poljana. Z přímořského areálu, kde jsou zimní stadiony, to tam trvá vlakem po zbrusu nové železnici zhruba půl hodiny. 

Kontrolní zpráva hlásí, že vše je prakticky hotovo. "Jsme v cílové rovince, jazykem lyžaře Jeana Claudea Kiliho, vidíme už poslední branku," uvedl ruský ministr sportu Dmitrij Kozak.

Olympijské objekty jsou vesměs dokončeny, konaly se v nich desítky soutěží včetně hokejového turnaje aneb světových pohárů v lyžařských disciplínách. Hotovy jsou i dvě haly, v níž se bude hrát hokejový turnaj, větší pro dvanáct, menší pro sedm tisíc diváků.

Mají to být ukázkové hry: nejlepší, největší, nejhezčí… a také nejdražší. Ještě nebyl vystaven závěrečný účet a už nyní původní cena stoupla z původních 7 na 50 miliard dolarů. "Zimní hry bývají levnější, tato stojí více, než stály všechny zimní olympiády dohromady," zdůraznil bývalý vicepremiér a nynější lídr opozice Boris Němcov. Podle ruské opozice je nejdražší olympiáda v historii korupčním skandálem. Při její přípravě a výstavbě sportovišť údajně zmizelo 20 miliard dolarů.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.