ČTsport

ČTsport
pondělí 18. června 2018 Milan

Olympijské oblečení inspiruje první Muchova známka

Velikost textu:

Praha - Čeští sportovci budou na zimních olympijských hrách v Soči v příštím roce nosit oblečení se vzorem inspirovaným první československou poštovní známkou z dílny malíře Alfonse Muchy. Vizualizaci slavnostně představili dnes v Praze zástupci Českého olympijského výboru (ČOV) a přítomen byl také slavný tenista Ivan Lendl, jehož unikátní sbírka Muchových plakátů je právě v Obecním domě k vidění.

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval a tenista Ivan Lendl představili vizuální motivy Českého olympijského týmu pro XXII. zimní olympijské hry v Soči 2014.
Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval a tenista Ivan Lendl představili vizuální motivy Českého olympijského týmu pro XXII. zimní olympijské hry v Soči 2014.

Identita Českého olympijského týmu má inspiraci v lipových listech a srdcích na okraji desetihaléřové známky. Logo v barvách červené, modré a zlaté vytvořil stejně jako pro OH v Londýně akademický malíř Milan Jaroš, zlatý design je z dílny Alpine Pro, partnera ČOV, který dodává oblečení. "Chceme opět zaujmout, je to pro nás velká výzva, chceme navázat na úspěchy minulých kolekcí. Motiv symbolizuje bojovnost a lásku ke sportu," prohlásil při představení spolumajitel a zakladatel Alpine Pro Václav Hrbek.

Část kolekce bude opět volně v prodeji. Na posledních dvou olympiádách čeští sportovci svým oděvem zaujali. Ve Vancouveru 2010 poutali pozornost nezvyklými pestrobarevnými motivy olympijských kruhů, loni v Londýně je zviditelnily holinky a inspirací oblečení byl obraz Amorfa - Dvoubarevná fuga z tvorby Františka Kupky. První Muchova známka s panoramatem Hradčan se do oběhu dostala dva měsíce po vzniku státu v roce 1918.

"Kupka žil ve stejné době jako Alfons Mucha, ale byl to člověk experimentátor. Oproti němu je Mucha hvězdou doby. Jsou to dvě z nejsilnějších osobností přelomu století a začátku československého státu," řekl předseda ČOV Jiří Kejval. Prezentace byla spojena s výstavou 116 ze 119 obrazů v Lendlově majetku, které jsou poprvé v historii k vidění na jednom místě. "Mám rád olympijské hry, dívám se a fandím. Mám rád i Muchu, a to spojení je fantastické. Doufám, že všem přinese hodně štěstí," uvedl Lendl.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.