ČTsport

ČTsport
čtvrtek 18. října 2018 Lukáš
Plénum ČOV

Do Soči by mohlo jet přes sto českých sportovců, odměny se nemění

Velikost textu:

Praha - Více než sto sportovců by mohlo podle odhadů Českého olympijského výboru (ČOV) jet na zimní olympijské hry do Soči. Jistotu startu však mají zatím pouze hokejisté, rychlobruslařky Martina Sáblíková a Karolína Erbanová a dva krasobruslaři, jejichž nominace zatím není jmenovitá. Na minulých zimních hrách ve Vancouveru bylo 92 reprezentantů. Odměny za olympijské medaile budou stejné jako v Londýně.

ZOH Soči 2014
ZOH Soči 2014

Zásady nominace do sedmi sportů a 98 disciplín korespondují s kritérii Mezinárodního olympijského výboru a příslušných světových federací. České svazy mohou pravidla naopak ještě zpřísnit. Po dlouhé době se na zimní hry mohou podívat i jiné kolektivy. Naději totiž stále mají mužský i ženský tým v curlingu.

Jmenovitou nominaci vytvoří jednotlivé svazy a nahlásit ji musejí do 13. ledna 2014, výjimečně pod podmínkou schválení předsedy ČOV do 19. ledna, kdy je konečný termín pro plnění kvalifikačních kritérií. Účast sportovce na OH je opět podmíněna podepsáním Smlouvy o účasti a Závazku sportovce ve věci dopingu ve sportu.

Výkonný výbor ČOV zasedne 15. ledna, nominační Plénum ČOV by pak nominaci mělo schválit o den později. Konečný termín pro odeslání jmenovité nominace je 23. ledna. Olympijské hry budou zahájeny 7. února a potrvají do 23. února 2014.


Odměny se oproti Londýnu nemění

Za zlato bude milion a půl, za stříbrnou medaili 750 000 a za bronzovou dostane sportovec 450 000 korun. "Jsme rádi, že jsme v současné ekonomické situaci výši odměn udrželi," prohlásil předseda ekonomické komise ČOV Libor Varhaník.

"Prize money" jsou stejné i pro realizační týmy a pro sportovní družstva. Dvojice dostane za olympijské vítězství dva miliony, tříčlenný tým 2,5 milionu a posádky o čtyřech lidech tři miliony. Hokejový celek by si v případě celkového triumfu rozdělil deset milionů korun.

Olympijský výbor hospodařil v uplynulém roce s kladným výsledkem. Celkové náklady dosáhly 152 milionů korun, příjmy byly vyšší o 4,143 milionu. Původní rozpočet byl přitom schodkový o skoro tři miliony

"Sportovním svazům jsme tak mohli poslat o 12 milionů korun více, než jsme plánovali," poznamenal Varhaník. Na výsledku hospodaření se podílely mimo jiné i vyšší příjmy za účast sportovců na OH v Londýně či od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Náklady na rok 2013 by měly dosáhnout 106 milionů korun a rozpočet je koncipován jako ztrátový s výší schodku 4,690 milionu korun. "Ztráta je v souladu s usnesením ČOV. Bude kryta z rezerv, přesto si myslím, že budeme pracovat tak, aby nakonec skončil rozpočet přebytkem," řekl Varhaník.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.