ČTsport

ČTsport
neděle 19. srpna 2018 Ludvík
OH v Soči 2014

Olympijský oheň nezhasne ani na dně Bajkalu

Velikost textu:

Moskva - Pochodeň, která příští rok zapálí olympijský oheň na startu zimní olympiády v jihoruském Soči, zavítala i do vod sibiřského jezera Bajkal. Zatím potápěči experimentálně ověřili, že ani ve vodě olympijský oheň nezhasne, a tak lze Bajkal zapojit jako jeden z úseků do olympijské štafety.

Zkouška olympijského ohně v Bajkalu
Zkouška olympijského ohně v Bajkalu

"Na dno nejhlubšího jezera světa se pod dohledem zástupců Mezinárodního olympijského výboru spustil potápěč s hořící olympijskou pochodní. Trénink potvrdil to, co se plánovalo, tedy že oheň nezhasl," oznámila irkutská odbočka ministerstva pro mimořádné situace.

Potápěč s hořící pochodní překonal pod vodou vzdálenost asi dvaceti metrů. "Plamen nezhasl díky speciální konstrukci hořáku inspirované signálním světlem, jakým se na moři předávají vzkazy mezi loďmi," dodalo ministerstvo.

Ruská média úřední komuniké vděčně převzala jako "poodhalení roušky tajemství", protože experiment s potápěčem a nehasnoucím ohněm se ve skutečnosti odehrál již v listopadu. S oznámením se však vyčkávalo až na oficiální představení pochodně v Moskvě, a to se odehrálo v pondělí. Další zkouška, tentokrát generální, má následovat na Bajkalu koncem letošního roku, těsně před olympijskou štafetou.

Sama štafeta s olympijským ohněm vyběhne 7. října a vzhledem k ruské vášni pro superlativy má být "nejdelší v celé historii zimních olympijských her": 14 000 běžců má nést pochodeň přes 2 900 obcí a všech 83 ruských regionů, takže překoná celkovou vzdálenost 65 000 kilometrů. Kampaň k výběru běžců do štafety odstartovala dnes v Moskvě.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.