ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš

Je to největší úspěch od Čáslavské, řekl Kejval o Ledecké. Za legendu ji ale neoznačil

Velikost textu:

Bezprecedentní úspěch Ester Ledecké potěšil i předsedu Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala. Podle něj je zlato ze dvou různých sportů největší událostí pro český sport od dob, kdy závodila Věra Čáslavská.

Jiří Kejval
Jiří Kejval

"Je to věc, která obletí všechny světové noviny a každý se to dozví, že se stalo něco mimořádného. Myslím, že je to největší věc od doby Věry Čáslavské. Těžko mě napadá jiné srovnání," řekl Kejval po dnešním triumfu Ledecké v paralelním obřím slalomu na snowboardu. Před týdnem se dvaadvacetiletá závodnice stala senzační vítězkou v lyžařském super-G.

Zatímco první úspěch Ledecké se nečekal, dnes byla hlavní favoritkou. Česká reprezentantka se ale dokázala vyrovnat s velkým tlakem a stala se první ženou, která získala na jedné olympiádě dvě zlata v odlišných sportech.

"Bylo to velké. Všichni jsme si vědomi toho, že to překračuje hranici České republiky. Stala se věc, kterou moderní olympijské hry nepamatují, a myslím, že si v tuto chvíli ještě ani neuvědomujeme, co se vlastně vše stalo. Je to nádherné," uvedl Kejval.

První muž českého sportu, který byl v Pchjongčchangu zvolen členem Mezinárodního olympijského výboru, ale nechtěl Ledeckou už nyní označit za legendu.

"Já bych s tím slovem šetřil, teprve jí bude 23 let. Ale to, co se jí teď povedlo, se naposledy povedlo tuším před devadesáti lety. V moderních olympijských hrách se to nepovedlo nikomu a to je věc, která sport posouvá do jiné úrovně. Takhle je to potřeba vnímat," podotkl Kejval.

Před českou reprezentantkou získali zlata v rozdílných sportech jen Norové Thorleif Haug a Johan Gröttumsbraaten na hrách v Chamonix 1924 a ve Svatém Mořici 1928. Oba triumfovali v běhu na lyžích a severské kombinaci.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.