ČTsport

ČTsport
neděle 24. června 2018 Jan

Páté zlato v řadě Kanaďanky nezískaly. V nájezdech je předčily rivalky z USA

Velikost textu:
aktualizováno 22. 2. 2018 09:12

Hokejistky USA vyhrály po 20 letech olympijské hry, ve finále turnaje v Pchjongčchangu zdolaly obhájkyně zlata Kanaďanky 3:2 v samostatných nájezdech. V šesté sérii rozhodla o úspěchu Američanek Jocelyne Lamoureux-Davidsonová.

Vítězná radost amerických hokejistek
Vítězná radost amerických hokejistek

Kanaďanky, které usilovaly o páté zlato za sebou, v utkání prohrávaly, ale vývoj zápasu otočily a pak je dělilo necelých šest a půl minuty od toho, aby prodloužily své kralování pod pěti kruhy. Jenže Monique Lamoureuxová-Morandová vyrovnala a její dvojče Jocelyne Lamoureuxová-Davidsonová rozhodla finálové drama v šesté sérii samostatných nájezdů.

Americký kouč Robb Stauber: "Tohle je výhra pro naši zemi. Nemohu vám ani popsat, jak moc jsem šťastný za své hráčky. Milujeme je, to je něco neuvěřitelného. Bylo to ohromně napínavé finále a já jsem hrozně vděčný a šťastný za to, jak to skončilo. Tohle bylo neskutečné."

Rivalky, jež se kromě Turína 2006, kde skončily Američanky třetí, utkaly ve všech olympijských finále od Nagana 1998, šly do souboje o zlato se zkušenostmi z duelu ve skupině, který vyhrály Kanaďanky 2:1. První velkou příležitost měla dorážející Jennerová, ale americká brankářka Rooneyová byla pozorná. Další příležitosti měly na kanadské straně Rougeauová a Poulinová, ale 26 vteřin před koncem první třetiny šly do vedení Američanky, když Knightová využila přesilovku. 

Úvod druhé části přinesl obrat. Po 22 odehraných minutách vyrovnala Irwinová a v 27. minutě promluvila do vývoje skóre Poulinová, která úspěšně zakončila bez přípravy z kruhu pro vhazování. Lamoureuxová-Davidsonová nevyužila velkou šanci na vyrovnání, ale stejně dopadly na druhé straně i Nurseová a Johnstonová.

Třetí dějství načala ve velké šanci Deckerová, brankářka Szabadosová ale těsné vedení Kanady udržela. V 54. minutě Staceyová nepřetavila v gólovou tečku přečíslení, vzápětí Kanaďanky špatně vystřídaly a ze sóla je potrestala Lamoureuxová-Morandová. V 56. minutě ještě Kanaďanky faulovaly, ale rozhodnutí v přesilovce nepřišlo.

Skromný výčet šancí v dvacetiminutovém prodloužení otevřelo přečíslení Američanek tři na dvě, které zakončila z ideální pozice Panneková těsně vedle. Hra čtyři na čtyři svědčila více obhájkyním stříbra, jenže mimo tyče skončila i pohotová teč Cameranesiové. Szabadosová se pak blýskla zákrokem vyrážečkou, když se na ni řítila Kellerová.

Kanaďanky nevyužily v prodloužení přesilovku

Během závěrečných 95 vteřin prodloužení měly Kanaďanky velkou šanci rozhodnout v přesilovce, příležitost Fortinové ale gólem neskončila a došlo na nájezdy. Na úvodní trefu Marvinové, která rozjásala americkou střídačku, odpověděla ve druhé sérii Agostaová.

Čtvrtou sérii načalo parádní zakončení jednoruč v podání Daoustové, jenže Kesselová okamžitě vyrovnala. V šesté sérii si oba týmy prohodily pořadí a začínaly Američanky: Lamoureuxová-Davidsonová proměnila, Agostaová podruhé už ne.

"Bylo mi řečeno po čtvrté sérii, ať se připravím, že půjdu jako šestá. Trenér se mě jen zeptal, jestli chci jít. Řekla jsem jen 'samozřejmě'," uvedla střelkyně rozhodujícího gólu. 

Kanaďankám zbyly jen oči pro pláč. Porážku oplakaly mnohé z nich. "Je to neuvěřitelně těžké. O to víc, když se na takovou chvíli připravujete a obětujete jí celý život," uvedla trenérka Kanady Laura Schulerová.

Kanada - USA 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 2:0, 0:1 - 0:0) 

Branky a nahrávky: 22. Irwinová (Turnbullová), 27. Poulinová (Agostaová, Daoustová) - 20. Knightová (Morinová, Deckerová), 54. Lamoureuxová-Morandová (Panneková), rozhodující sam. nájezd Lamoureuxová-Davidsonová. Rozhodčí: Timglasová (Švéd.), Hertrichová - Linneková (obě Něm.), Tauriainenová (Fin.). Vyloučení: 6:3. Využití: 0:1. Diváci: 4467. 

Kanada: Szabadosová - Fortinová, Fastová, Rougeauová, Mikkelsonová, Larocqueová, Lacquetteová - Daoustová, Poulinová, Agostaová - Wakefieldová, Jennerová, Johnstonová - Spoonerová, Turnbullová, Irwinová - Staceyová, Clarková, Nurseová - Saulnierová, Bramová. Trenérka: Laura Schulerová.

USA: Rooneyová - Barnesová, Bellamyová, Pfalzerová, Kellerová, Morinová, Steckleinová, Flanaganová - Knightová, Deckerová, Coyneová - Kesselová, Brandtová, Cameranesiová - Dugganová, Marvinová, Pelkeyová - Lamoureuxová-Morandová, Panneková, Lamoureuxová-Davidsonová - Skarupaová. Trenér: Robb Stauber. 

Konečné pořadí: 1. USA, 2. Kanada, 3. Finsko, 4. OSR, 5. Švýcarsko, 6. Japonsko, 7. Švédsko, 8. Korea (společný tým Korejské republiky a KLDR). 

Kanadské bodování: 1. Müllerová 6 zápasů/10 bodů (7 branek + 3 asistence), 2. Meierová (obě Švýc.)  6/8 (0+8), 3. Daoustová 5/7 (3+4), 4. Poulinová (obě Kan.) 5/6 (3+3), 5. Karvinenová (Fin.), Stalderová (Švýc.) obě 6/6 (3+3), 7. Rasková (Švéd.) 6/6  (2+4), 8. Lamoureuxová-Davidsonová (USA) 5/5 (4+1), 9. Väliläová (Fin.) 6/5 (4+1), 10. Cameranesiová (USA), Johnstonová (Kan.) obě 5/5 (3+2). 

All Star tým (podle médií): Noora Rätyová (Finsko) - Laura Fortinová (Kanada), Jenni Hiirikoskiová (Finsko) - Melodie Daoustová (Kanada), Alina Müllerová (Švýcarsko), Jocelyne Lamoureuxová-Davidsonová (USA).

Nejlepší hráčky (podle direktoriátu turnaje): 
- brankářka: Shannon Szabadosová (Kanada)
- obránkyně: Jenni Hiirikoskiová (Finsko)
- útočnice: Alina Müllerová (Švýcarsko)
- nejužitečnější hráčka: Melodie Daoustová (Kanada) 

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.