ČTsport

ČTsport
pondělí 16. července 2018 Luboš

Gasserová posledním skokem vyhrála zlato, legenda Andersonová má první medaili z Big Airu

Velikost textu:
aktualizováno 22. 2. 2018 06:23

Dlouho to vypadalo na parádní příběh legendární americké snowboardistky Jamie Andersonové, která doposud sbírala samé úspěchy ve slopestylu a v Pchjongčchangu už v této disciplíně stihla obhájit zlatou medaili. V Big Airu, kterému se začala blížeji věnovat až v letošní sezoně, získala za celou svou kariéru pouze bronz před měsícem v Aspenu na X Games. V Koreji ale v této nové disciplíně až do poslední chvíle útočila na zlato. Úžasným posledním skokem soutěže ji ovšem v součtu dvou nejlepších pokusů porazila Rakušanka Anna Gasserová.

Anna Gasserová
Anna Gasserová

Andersonová, jež má ve sbírce zlato ze slopestyle i z minulých Her v Soči, vedla po úvodních dvou ze tří finálových skoků. Třetí pokus se jí ale nepovedl a průběžné skóre 177,25 nevylepšila, neboť ve finále se započítávají dva nejlepší skoky. Šestadvacetiletá Gasserová oproti tomu úplně závěrečným pokusem závodu zapsala 96 bodů a díky celkovému skóre 185 bodů je poprvé olympijskou vítězkou.

"Před posledním skokem jsem už věděla, že mám jisté stříbro. Nebyla jsem si jistá, jestli to mám dát na jistotu a pokusit se stejným skokem vylepšit skóre, nebo mám riskovat a předvést ještě lepší trik. Nakonec jsem si řekla: 'Fajn, zkusím ten trik', a byla jsem strašně šťastná, když se mi ho podařilo ustát," uvedla rakouská vítězka.

Gasserová si tak vynahradila zklamání z větrem ovlivněného závodu ve slopestylu, v němž minulý týden obsadila až 15. místo, a vybojovala pro Rakousko vůbec první medaili v akrobatických snowboardových disciplínách. Finále Big Airu se původně mělo uskutečnit v pátek, ale pořadatelé ho právě kvůli špatné předpovědi přeložili na dnešek. Muži budou o medaile bojovat v sobotu.

Andersonová byla navzdory ztrátě zlata posledním skokem soutěže spokojená. "Mám z toho větší radost (než ze zlata ve slopestylu), protože jsme měly ideální podmínky a všechny holky mohly předvést maximum," uvedla sedmadvacetiletá Američanka, jež se stala první snowboardistkou, která vybojovala dvě medaile na jedněch ZOH.

Poslední skok přinesl úspěch Sadowské Synnottové, která po 26 letech získala druhou medaili pro Nový Zéland na zimních hrách. "Tenhle trik jsem ještě nikdy neudělala, ale je to olympiáda, takže jsem chtěla převést něco bláznivého," řekla šestnáctiletá snowboardistka, kterou o dvě hodiny později napodobil její vrstevník Nico Porteous v závodě akrobatických lyžařů v U-rampě. Oba tak navázali na stříbro Annelise Cobergerové ze slalomu v Albertville 1992.

České snowboardistky do dvanáctičlenného finále nepostoupily. Šárka Pančochová obsadila v pondělní kvalifikaci devatenácté místo, olympijská debutantka Vojáčková byla poslední, šestadvacátá.

Výsledky finále Big Airu žen

1. Gasserová (Rak.) 185,00 b., 2. Andersonová (USA) 177,25, 3. Sadowskiová-Synnottová (N. Zél.) 157,50, 4. Iwabučiová (Jap.) 147,50, 5. Candrianová (Švýc.) 140,25, 6. Norendalová (Nor.) 131,50, 7. Fudžimoriová 122,75, 8. Onicukaová (obě Jap.) 119,00, 9. O'Brienová (Kan.) 113,25, 10. Marinová (USA) 93,25.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.