ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš

Jedinečnou podobu olympiádě v Pchjongčchangu vtiskl hangul

Velikost textu:
aktualizováno 21. 2. 2018 20:08

Design olympijských her v Pchjongčchangu ovlivňují korejské tradice i písmo. Logem Her, symboly disciplín i podobou olympijských medailí se prolíná korejská abeceda hangul. Medaile se šest set let starými symboly si zatím na krk pověsilo šest českých sportovců.

Korejské písmo na lemu medaile
Korejské písmo na lemu medaile

"Korejská kultura má mnoho typických prvků. Jídlo, krajinu a hudbu. Je jich hodně, ale co je DNA, co jsou opravdové kořeny Koreje? Je to hangul. Vědecký, krásný a jedinečný," říká návrhář medailí Li Sukwu.

Mladý návrhář ze Soulu se specializuje na průmyslový design a nábytek. Písmo digitálně rozložil a vtlačil do medailí jako úhlopříčné rýhy. Na lemu je abeceda čitelná. "Bylo důležité zvolit metaforu pro vzhled medaile, aby obsahovala korejské i mezinárodní příběhy reprezentující olympijského ducha. Začínali jsme s nápady jako krajina nebo kroj a nakonec zvolili písmo. Převedli jsme hangul do trojrozměrné podoby," popisuje Li Sukwu.

přehrát video
Podobu olympiády v Pchjongčchangu ovlivnil hangul

Korejská kultura se vtiskla i do medailových stužek a krabiček. Stuhy jsou z jemné látky používané pro národní kroj hanbok. Dřevěné kazety mají ladné tvary inspirované tradiční architekturou.

I v logu olympiády je korejská abeceda. Ústřední pilíř má ale ještě hlubší význam - symbolizuje harmonii mezi nebem, zemí a člověkem, zatímco hvězda představuje sportovce, led a sníh.

Maskot Her, tygr Suhorang
Maskot Her, tygr Suhorang

Korejská záliba v animovaných postavičkách s velkou hlavou a výraznýma očima ovlivnila dvojici maskotů. Tygr Suhorang je tradičním ochráncem Koreje a asijský černý medvěd Bandábí symbolizuje odvahu a silnou vůli.

"Tygr Suhorang má na Hrách chránit sportovce. Svým způsobem je dědictvím letní olympiády z roku 1988, kdy jsme také měli tygra," vysvětluje odkaz Her v Soulu Nancy Parková z organizačního výboru olympiády v Pchjongčchangu.

Návrh medailí pro možné olympijské hry v Paříži 2024 už existuje. Půjdou rozdělit na čtyři díly, aby se dostalo na členy rodiny. Zato trofeje pro letní olympiádu za dva roky v Tokiu jsou stále ve vývoji. Organizátoři zvažují, že na ně využijí vyřazené mobily a počítače.

Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.