ČTsport

ČTsport
pátek 20. července 2018 Ilja

Královna Marit. Nikdo jiný nemá tolik olympijských medailí jako fenomenální Norka

Velikost textu:

Norské lyžařky získaly v týmovém sprintu bronzovou medaili. Při jejich dominanci nic překvapivého. Někdo by se maximálně pozastavil nad tím, že nebraly zlato. Přesto pomohla bronzová medaile přepsat historii olympismu. Pro sedmatřicetiletou Marit Björgenovou to byl totiž už čtrnáctý cenný kov z olympijských her. Nikdo jich nemá víc.

Marit Björgenová se v Pchjongčchangu stala nejúspěšnějším zimním olympionikem historie
Marit Björgenová se v Pchjongčchangu stala nejúspěšnějším zimním olympionikem historie

Marit Björgenová se v Pchjongčchangu stala nejúspěšnější sportovkyní v historii zimních olympijských her. Pro tak důležitý bronz dojela ve dvojici s úřadující mistryní světa Maiken Caspersenovou Fallaovou.

Ještě sedm set metrů před cílem byla dokonce norská finišmanka Fallaová v plných šancích na zlato a snažila se nastoupit Američance Jessice Digginsové a Švédce Stině Nilsonové.

Soupeřky ji ale k trháku nepustily a po strkanici ve sjezdu před cílovou rovinkou dokonce poslaly Fallaovou na třetí místo. Na senzační triumf dosáhly Američanky. První olympijské zlato v klasickém lyžování pro Spojené státy. I to je jeden velký sportovní průlom.

Zklamání, po kterém se slavilo

Tři vteřiny za Američankou a Švédkou projela cílem zklamaná Fallaová. Na zlato nedosáhla, přesto mohl norský tým slavit. Marit Björgenová se díky další medaili stala nejúspěšnějším sportovcem historie zimních olympijských her.

"Těžko se to chápe. Jako aktivní sportovec se hlavně soustředím na další závody, které jsou přede mnou. Myslím, že budu potřebovat nějaký čas, abych se ohlédla a pochopila, co všechno jsem dokázala," připustila Björgenová. Se startem na dalších Hrách v Pekingu prý už ale nepočítá.

"Jednou se mi o překonání tohoto rekordu zdálo. Ale ještě není konec. Přijela jsem sem bojovat o zlato v závodě jednotlivkyň a ještě ho nemám. Mám ale pořád šanci ho získat. Tak uvidíme," řekla Björgenová novinářům. Na zlato by mohla dosáhnout v neděli, kdy se jede závod na 30 kilometrů s hromadným startem.

Marit Björgenová: "Kdyby mi někdo v roce 2002 řekl, že o šestnáct let později budu pořád závodit, myslela bych si, že je to nemožné. No a vidíte, pořád bojuju o medaile."

Předávka Fallaové a Björgenové během týmového sprintu
Předávka Fallaové a Björgenové během týmového sprintu

Splněný sen, komentovala Fallaová šanci jet s Björgenovou

Její o deset let mladší parťačka Fallaová přiznala, že už jako dítě snila, že si zazávodí právě s Björgenovou. "Sledovala jsem ji v televizi jako malá holka a chtěla jsem jezdit tak rychle jako ona. A teď jsem s ní byla v jednom týmu, když se stala nejúspěšnějším zimním olympionikem historie. Je to pro mě zážitek, jezdit s touhle úžasnou ženou," vysekla Fallaová poklonu parťačce.

Se startem ve sprintu přitom Björgenová podle svých slov původně nepočítala. "Necítím v sobě dostatečnou výbušnost," prohlašovala. Ale poté, co po druhém místě ve skiatlonu a třetím na volné desítce rozšířila zlatou bilanci jako finišmanka ve štafetě, zřejmě změnila názor.

Marit Björgenová v historickém pořadí předstihla další norskou legendu, biatlonistu Oleho Einara Björndalena, který v olympijských závodech dosáhl na 13 medailí a v Pchjongčchangu kvůli matným výsledkům chybí.

Björgenová odhaduje, že její rekord by mohl v budoucnu ohrozit jednadvacetiletý krajan Johannes Hösflot Klaebo, který v Pchjongčchangu získal tři zlaté medaile. "Je to mladý kluk a všechno má před sebou. Získal tady tři zlata a to je neuvěřitelné. Budoucnost patří jemu a asi o něm ještě hodně uslyšíme."

Sportovci s největším počtem medailí ze zimních olympijských her:

Marit Björgenová (Norsko, běh na lyžích): 14 (7-4-3);
Ole Einar Björndalen (Norsko, biatlon): 13 (8-4-1);
Björn Dählie (Norsko, běh na lyžích): 12 (8-4-0);
Ireen Wüstová (Nizozemsko, rychlobruslení): 10 (5-4-1);
Raisa Smetaninová (SSSR, běh na lyžích): 10 (4-5-1);
Stefania Belmondová (Itálie, běh na lyžích): 10 (2-3-5);
Ljubov Jegorovová (SNS/Rusko, běh na lyžích): 9 (6-3-0);
Claudia Pechsteinová (Německo, rychlobruslení): 9 (5-2-2);
Sixten Jernberg (Švédsko, běh na lyžích): 9 (4-3-2);
Uschi Dislová (Německo, biatlon): 9 (2-4-3).

Zdroj: BBC, ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.