ČTsport

ČTsport
sobota 21. července 2018 Vítězslav

Olympijskými rekordy ke zlatu. Stíhací závod ovládli nečekaně Norové a Japonky

Velikost textu:
aktualizováno 21. 2. 2018 15:10

Olympijský rekord = zlato, takovou rovnici nabídla finále stíhacích závodů rychlobruslařů. V mužské kategorii se překvapivě radovali z nejcennějšího kovu Norové, kteří ve finále zajeli čas 3:37,32 a porazili Koreu o 1,21 sekundy. Na favorizované obhájce Nizozemce zbyl jen bronz. Mezi ženami kralovaly Japonky, jež do cíle dorazily v čase 2:53,89. O více než sekundu a půl díky tomu porazily i obhájkyně prvenství z Nizozemska. Bronz mají Američanky.

Rychlobruslařky Japonska se radují ze zlata po stíhačce. V pozadí Američanky slaví bronz
Rychlobruslařky Japonska se radují ze zlata po stíhačce. V pozadí Američanky slaví bronz

Norové, kteří dosud ve stíhačce žádnou medaili pod pěti kruhy nevybojovali, překvapili už semifinálovým vítězstvím nad Nizozemskem. Ve finále trojice Haavard Bökko, Simen Spiler Nilsen a Sverre Lunde Pedersen nepodlehla bouřlivé atmosféře a díky drtivému závěru si dojela pro zlato. Časem 3:37,32 navíc Norové překonali olympijský rekord.

Ten vylepšily i Miho Takagiová, Ajana Satoová a Nana Takagiová, které ještě tři kola před koncem prohrávaly, ale závěr jim vyšel lépe. Cílovou čáru protnuly v čase 2:53,89, Nizozemky zdolaly o více než sekundu a půl.

Nizozemka Ireen Wüstová přidala do své rekordní sbírky pod pěti kruhy jedenáctou medaili. Šesté zlato, kterým by vyrovnala bilanci Sovětky Lidije Skoblikovové, ale nevybojovala.

V souboji o třetí místo si spravili chuť Nizozemci, kteří jasně zdolali Nový Zéland. Sven Kramer tak přidal ke zlatu z pětky bronz, stejnou bilanci má i Pedersen. V ženském malém finále mezi USA a Kanadou od počátku vedly Američanky, o bronz je nepřipravilo ani zaváhání v posledním kole.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.