sobota 23. června 2018 Zdeňka
NAGANO ZNOVU: 20 LET OD ZLATÉHO TURNAJE

Svobodův gól spustil nevídané oslavy. Zlatá radost mohla propuknout

Finále olympijského turnaje v Naganu mezi českým národním týmem a ruskou sbornou rozhodla jediná přesná trefa. Hvězdná chvíle Petra Svobody přispěla vedle bezchybného výkonu brankáře Dominika Haška k vytouženému zlatu, o které se marně snažily předchozí generace. Výběru trenéra Ivana Hlinky se tak podařilo po vítězství 1:0 úspěšně završit nečekanou cestu až na samotný vrchol. Oslavy v Japonsku i doma v České republice mohly začít.

Vítězství hokejistů v Naganu

Parta okolo kapitána Vladimíra Růžičky dosáhla na něco, co předchozím generacím československého a českého hokeje stále unikalo. Čtyřikrát bylo přitom olympijské zlato na dosah ruky. Ve Svatém Mořici v roce 1948 chyběly při rovnosti bodů s Kanadou tři góly v celkovém skóre, v Grenoblu v roce 1968 nestačila v posledním utkání remíza 2:2 se Švédskem a znovu z toho byla jen stříbrná medaile.

O osm let později v Innsbrucku vedlo Československo nad Sovětským svazem pět minut před koncem 3:2, ale konečná prohra 3:4 přinesla další smutek. A naposledy? Porážka se Sovětským svazem 0:2 na olympiádě v Sarajevu v roce 1984 v rozhodujícím zápasu.

Výběr Ivana Hlinky a Slavomíra Lenera měl ale ukončit sérii neúspěchů v honbě za zlatou medailí z turnaje pod pěti kruhy. Vyvážený tým z poloviny složený z hráčů z NHL a doplněný o hokejisty z Evropy zlomil prokletí právě proti historicky největším rivalům – Rusům.

Záznam finále Česko - Rusko z Nagana 1998

"Věřili jsme si, že zápas nemůžeme prohrát. Byli jsme odhodlaní nechat tam všechno. Věděli jsme, že když všichni uděláme to, co máme, tak ten zápas nemůžeme prohrát," řekl Robert Reichel k přípravě na finále.

O všem přitom rozhodla jediná úspěšná střela, když Svoboda od modré čáry prostřelil po vhazování v útočném pásmu brankáře Michajla Štalenkova ve 49. minutě. Jednalo se o nečekaného hrdinu utkání. Petr Svoboda po emigraci v roce 1984 odehrál v české seniorské reprezentaci pouze zápasy v Naganu, přesto se nesmazatelně zapsal do dějin tuzemského hokeje.

"Petr neměl žádnou velkou ránu. Jezdil rád dopředu, byl výborný bruslař. Měl celkem i techniku, ale střelec to určitě nebyl. Od modré těch gólů v NHL moc nedal. Střela nebyla něco, čím by se prosazoval. Ale na ledě byla čtvrtá pětka a každý z hráčů výborně zahrál svou roli," připomněl Hašek práci Paterovy formace, kde byli na křídlech Martin Procházka a Milan Hejduk.

Poslechněte si Nagano fokus podcast se Slavomírem Lenerem, Jaroslavem Špačkem a Petrem Vichnarem o tom, co stálo za českou cestou za zlatem:

Druhým rozhodujícím činitelem vítězného klání se stal brankář Dominik Hašek. Skutečný fantom v brance, který udivoval svými akrobatickými zásahy v průběhu celého turnaje, nepropustil ani jeden ze střeleckých pokusů Rusů a ve finále udržel proti hvězdám soupeře čisté konto. Celkem si připsal dvacet úspěšných zákroků.

Hlavní hrozbu představoval kapitán ruského týmu Pavel Bure, který se v semifinále blýskl nevídaným počinem v duelu proti Finsku. "Dal pět gólů a mluvili jsme o tom hodně, ale 'Hlína' (Ivan Hlinka) řekl jasně: 'Nebudeme ho bránit osobně, ale kdykoliv je Bure na ledě, všímejte si ho a pozor na něj.' Ale nebyl to jen Pavel Bure, bylo tam spousta dalších vynikajících hráčů, kterých jsme se také obávali," dodal Hašek.

Na celém turnaji tak Hašek inkasoval jen šestkrát, v kritických duelech play-off proti USA, Kanadě a Rusku pouze dvakrát. První z důležitých zákroků ve finále přitom zaznamenal už v páté minutě, kdy musel krýt nepříjemnou střelu Kamenského, který se ocitl sám před Haškem. Poté si český gólman sám zavařil, když v jedenácté minutě vyhodil puk přímo do hlediště a českou reprezentaci čekalo další oslabení.

První dvacetiminutovka ale s bezbrankovým skóre nepohnula. Vzpomínku na skupinový zápas proti Rusku, ve kterém se čekalo na první gól až do poloviny utkání, pak ještě více připomněla další srážka Jaromíra Jágra s ruským obráncem. Tentokrát ho skolil Alexej Žitnik a Jágr opět zamířil do šatny předčasně.

Na začátek druhého dějství byl ale zpátky na ledě a hned ve 22. minutě mohl vstřelit první branku utkání, ale v situaci dvou na jednoho s Josefem Beránkem nedokázal zakončit přes ruského beka.

Ve 29. minutě nastala další hvězdná chvíle Haška, když vleže vychytal úplně volného Kovalenka. O dvě minuty později se ocitl v akci znovu Jágr. Tentokrát sice ruskou obrannou hráz včetně Štalenkova prostřelil, ale místo gólové sirény se ozvala pouze tyč.

Sportovní rok 1998 byl ve znamení hokejového úspěchu v Naganu

Druhou obrovskou šanci měl v samostatném úniku Pavel Patera, ale v oslabení mu nevyšel bekhendový blafák. "Už jsem měl dlouhé střídání v oslabení a na konci jsem vypíchl puk ruskému obránci. Bohužel jsem to už nezvedl. Možná, že mě tam i trochu přihákovali, chyběl kousek," uvedl trpce Patera.

Bezbrankový stav po čtyřiceti minutách ale nervozitu v kabině nezpůsobil. "Řešili jsme, že máme ještě dvacet minut, a když ten jeden gól dáme, tak Dominik ho nepustí," řekl František Kučera.

Tak se také stalo. Po Svobodově trefě se v posledních vteřinách mohla spustit česká radost. Hráči naskákali na Haška a poté se už dočkali vysněných zlatých medailí z olympijského turnaje století s premiérovou účastí nejlepších hráčů na světě.

Finále olympijského turnaje v Naganu 1998:

Česko – Rusko 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 49. Svoboda (Patera, Procházka). Vyloučení: 4:2, bez využití. Rozhodčí: McCreary - Scapinello, Rönnmark. Diváků: 10 010.

Česko: Hašek - Šmehlík, Šlégr, Svoboda, Hamrlík, Kučera, Špaček - Straka, Růžička, Jágr - Lang, Reichel, Ručinský - Beránek, Dopita, Moravec - M. Procházka, Patera, Hejduk.

Rusko: Štalenkov - D. Mironov, Gusarov, B. Mironov, Kasparaitis, Juškevič, Žitnik, Gončar, Kravčuk - P. Bure, Žamnov, Kamenskij - Kovalenko, Jašin, Fjodorov - V. Bure, Němčinov, Krivokrasov - Morozov, Titov, Zelepukin.

Zdroj: ČT sport