ČTsport

ČTsport
čtvrtek 16. srpna 2018 Jáchym

Leman opanoval skikrosařskou loterii a vynahradil si zklamání ze Soči

Velikost textu:
aktualizováno 21. 2. 2018 08:54

Ve finále předchozích Her se musel spokojit s "bramborovou" medailí. V Pchjongčchangu nicméně kanadský skikrosař Brady Leman ujel všem a získal nejcennější kov. Bez něj naopak skončili Francouzi, kteří v Soči zabrali kompletní pódium. Druhé místo obsadil lídr hodnocení Světového poháru Marc Bischofberger ze Švýcarska, pro bronz si i přes pád dojel Rus Sergej Ridzik.

Brady Leman se raduje ze zisku zlaté olympijské medaile
Brady Leman se raduje ze zisku zlaté olympijské medaile

Leman, jednatřicetiletý rodák z Calgary a vítěz předloňských X-Games, je v aktuálním pořadí SP až třináctý, ale formu na zápolení pod pěti kruhy načasoval ideálně. Kraloval ve čtvrtfinále, semifinále i ve finále a stal se olympijským šampionem.

V boji o zlato se po vzájemné kolizi Ridzika s Kevinem Drurym z Kanady, který do cíle závodu i přes zranění dorazil, pral s favorizovaným Bischofbergerem a s bezpečným náskokem uspěl. "Ani jsem si toho nevšiml," řekl k pádu svých soupeřů Leman. "Ve skikrosu se nemůžete soustředit na to, co se děje za vámi. Viděl jsem za sebou jeden stín, takže jsem věděl, že je na mně někdo nalepený. Jel jsem proto jako blázen," dodal.

Obhájce titulu Jean-Frédéric Chapuis skončil už ve čtvrtfinále, jeho stříbrný krajan Arnaud Bovolenta musel skousnout šesté místo.

Soutěž ve Sněžném parku Phoenix poznamenala řada dalších "karambolů" a několik lyžařů bylo odvezeno do nemocnice. Hrozivě vyhlížel zejména dlouhý let a tvrdý dopad bývalého mistra světa Christophera Del Bosca. Slavný Kanaďan ležel několik minut nehybně na svahu a záchranáři jej poté naložili na saně.

Del Bosco si podle agentury SID zlomil pánev, zatímco francouzský reprezentant Terence Tchiknavorian holenní kost. Rakouský lyžař Christoph Wahrstötter utrpěl otřes mozku a podle týmového lékaře si stěžoval na výpadky paměti.

Akrobatické lyžování:

Muži - skikros: 1. Leman (Kan.), 2. Bischofberger (Švýc.), 3. Ridzik (OSR), 4. Drury (Kan.), 5. Niederer (Švýc.), 6. Bovolenta (Fr.), 7. Flisar (Slovin.), 8. Duncan (Kan.).

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.