ČTsport

ČTsport
pondělí 16. července 2018 Luboš

Magické vyvrcholení a dva světové rekordy. Virtueová a Moir překonali Papadakisovou a Cizerona

Velikost textu:
aktualizováno 20. 2. 2018 07:22

V zimním stadionu v Kangnungu to při vyhlašování bodového ohodnocení zašumělo a nebylo divu. Gabriellu Papadakisovou přivedl takřka dokonalý volný tanec s partnerem Guillaumem Cizeronem k pláči. Francouzští krasobruslaři překonali vlastní světový rekord z volného tance i v celkovém hodnocení a v olympijském závodě dostali celkem 205,28 bodu. Jenže ačkoliv skvělý tanec Tessy Virtueové a Scotta Moira nebyl lepší, kanadským legendám výkon 206,07 bodu stačil na třetí zlatou olympijskou medaili v kariéře a nové světové maximum.

Tessa Virtueová a Scott Moir
Tessa Virtueová a Scott Moir

Virueová a Moir tak po triumfu v roce 2010 ve Vancouveru získali druhé individuální olympijské zlato, před čtyřmi lety v Soči byli stříbrní. Navíc mají ještě zlato z těchto Her a stříbro z roku 2014 v týmové soutěži.

Souboj nejlepších párů z jedné tréninkové skupiny v Montrealu přinesl nejvyšší známky historie. Nejprve Papadakisová s Cizeronem předvedli úchvatné představení za doprovodu Beethovenovy Měsíční sonáty. Všechny technické prvky měli na nejvyšší úrovni a získali desítky za předvedení a interpretaci hudby. Známkou 123,35 bodu překonali vlastní světový rekord za volný tanec a vylepšili rekordní součet z ME na 205,28 bodu.

"Byl to opravdu skvělý výkon. Nemohli jsme bruslit lépe. Bylo úžasné předvést to, co jsme dneska předvedli, na své první olympiádě," řekla Papadakisová. I když to nakonec stačilo jen na stříbro, nelitovali. I po závodě ještě byli plní emocí. "Jsem velmi dojatá, že si myslím, že bych se rozplakala, kdybyste mi teď řekli, že zemřel pes vaší babičky," svěřila se dvaadvacetiletá Francouzka.

Virtueová a Moir pak olympijskou soutěž uzavřeli. Potřebovali si vylepšit osobní rekord ve volném tanci o více než tři a půl bodu, aby měli šanci na vítězství. Také oni měli v programu na motivy muzikálu Moulin Rouge nejvyšší možnou obtížnost a ve druhé sadě známek se to hemžilo desítkami.

V průměru známek od rozhodčích získali absolutní hodnocení za interpretaci hudby, za předvedení se mu přiblížili na čtyři setiny bodu. "Ten výkon byl skutečně výjimečný a opravdu zapamatovatelný. Zlatá medaile je třešničkou na dortu," řekla Virtueová.

Osobní rekord ve volném tanci si vylepšili o více než čtyři body, a i když na Francouze ve druhé části soutěže něco ztratili, náskok z rekordního krátkého tance jim stačil k vítězství. Poprvé v kariéře se dostali v součtu přes dvousetbodovou hranici a nasbírali 206,07 bodu.

S největší pravděpodobností to znamenalo vysněnou tečku za dlouhou společnou kariérou, i když oficiálně ještě odchod neoznámili. "Pravděpodobně učiníme prohlášení v nejbližších dnech, ale teď si tohle chceme užít, nechat usadit prach a zjistit, co bude dál," řekl třicetiletý Moir. S osmadvacetiletou Virtueovou začal bruslit před 21 lety. Vedle tří olympijských medailí mají na kontě také tři tituly světových šampionů a další čtyři cenné kovy z MS.

Souboj o bronz pro sebe lepším volným tancem rozhodli sourozenci Maia a Alex Shibutaniovi, kteří předstihli americké krajany Madison Hubbellovou a Zacharyho Donohuea. "Má to pro nás cenu zlata. Je to neuvěřitelné. Byl jsem opravdu hrdý na to, jak jsme dnes bruslili," řekl Alex Shibutani.

Čeští reprezentanti Cortney Mansourová a Michal Češka skončili třiadvacátí a do dnešních volných tanců nepostoupili.

Taneční páry - konečné pořadí

1. Virtueová, Moir (Kan.) 206,07, 2. Papadakisová, Cizeron (Fr.) 205,28, 3. Shibutaniová, Shibutani 192,59, 4. Hubbellová, Donohue (všichni USA) 187,69, 5. Bobrovová, Solovjov (OSR) 186,92, 6. Cappelliniová, Lanotte (It.) 184,91, 7. Weaverová, Poje 181,98, 8. Gillesová, Poirier (všichni Kan.) 176,91, 9. Chocková, Bates (USA) 175,58, 10. Guignardová, Fabbri (It.) 173,47, ...23. Mansourová, Češka (ČR) - nepostoupili do volných tanců. 

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.