ČTsport

ČTsport
čtvrtek 21. června 2018 Alois

Záhada pozdě odhozeného kamene. Curling volá po zavedení videa

Velikost textu:

Curling na olympijských hrách prožívá bouřlivé období. Vedle dopingového skandálu ruského bronzového medailisty Alexandra Krušelnického, kterému zjistili ve vzorku stopy zakázaného meldonia, mělo velmi kontroverzní dohru i utkání mezi Velkou Británií a Švédskem. Rozhodčí za stavu 6:6 totiž nejspíš chybně vyřadili ze hry poslední britský kámen, který měl bránit soupeři při rozhodujícím hodu. Švédky toho využily a po snadném hodu vyhrály 8:6. V Británii se proto už ozývají hlasy, aby i v curlingu bylo zavedeno video.

Rozhodčí testuje "podivný" kámen
Rozhodčí testuje "podivný" kámen

Britská skipka Eve Muirheadová podle opakovaných záběrů vypustila kámen podle pravidel ještě před čárou, ovšem na kameni se přesto rozsvítilo červené světlo, které má určovat právě vypuštění až za odhodovou čárou či dvojdotyk. Televizní záběry však porušení ani jednoho z těchto pravidel u Muirheadové neodhalily.

Sudí však záběry k dispozici neměli, kámen odstranili ze hry a nechali pokračovat Švédky v závěrečném hodu, kterým si zajistily pátou výhru z pěti zápasů. Naopak pro Britky to byla třetí porážka v šesti duelech.

Zařízení na kameni, které nefungovalo správně
Zařízení na kameni, které nefungovalo správně

"Je to poprvé v mé kariéře, co bych nestihla pustit kámen před čárou. Ale jsem přesvědčená, že jsem ho pustila včas. Kdybych porušila pravidla, tak to přiznám. Je těžké přijmout takovou porážku. Teď už s tím ale nic neuděláme a musíme se posunout dál," řekla Muirheadová, bronzová medailista ze Soči a mistryně světa z roku 2013.

Test kamene neodhalil problém

Ani 24 hodin po incidentu však stále není jasné, co se ve skutečnosti stalo. "Když Eve vypustila poslední kámen, rozsvítilo se červené světlo indikující porušení pravidel, kvůli čemuž musel být kámen odstraněn ze hry. Vznikly pochyby, proto došlo k otestování kamene a fungoval správně," řekl mluvčí světové curlingové federace Cameron MacAllister.

Otazník nad incidentem proto vzbudil názory, že i v curlingu by mohlo sudím pomáhat video, jak je tomu ve stále více sportech včetně fotbalu. "Všechny sporty jdou s dobou a pravděpodobně i u nás je načase začít používat video. Mělo by se o tom uvažovat," sdělila čtyřnásobná olympionička v curlingu Jackie Lockhartová. "Stačilo mi jednou se podívat na opakovaný záběr a bylo hned vidět, že Eve vypustila kámen správně a přesto se rozsvítilo světlo," přidal trenér britského týmu Glenn Howard.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.