ČTsport

ČTsport
neděle 23. září 2018 Berta

Z vrcholu na dno a zase zpátky. Stříbrný Goepper už bude slavit bez alkoholu

Velikost textu:

Poslední jízdu v lyžařském slopestylu Nick Goepper napálil a radoval se ze zaslouženého stříbra. Přitom cesta k němu byla více než trnitá. A trny si na ni nasypal tehdy devatenáctiletý Američan sám.

Nick Goepper ve finále slopestylu
Nick Goepper ve finále slopestylu

Po bronzu ze Soči vybojoval stříbro. Byl by to příběh, jakých jsou na Hrách v Koreji desítky. Kdyby ty dvě medaile nedělily pád na dno, závislost na alkoholu a myšlenky na sebevraždu.

V Soči tehdy devatenáctiletý Goepper dovršil triumf amerických akrobatických lyžařů třetím místem. Třikrát vyhrál prestižní X-Games v Aspenu a doma v Indianě si slávu užíval plnými doušky. Doslova.

"Tři týdny po olympiádě jsem jen slavil. Neměl jsem vůbec žádný plán, jen jsem šel s přáteli z jedné pařby do druhé," zavzpomínal Goepper.

Slavit olympijský úspěch je běžné, ale Goepperovy oslavy nekončily. "Dostal jsem se do bodu, kdy jsem denně pil. Nevěděl jsem, co dál, a skoro neustále přemýšlel o tom, jak skoncovat se životem. Ale na sebevraždu jsem neměl dost odvahy," prozradil.

Dlouho to nikomu neřekl, až nakonec se svěřil matce, která ho přinutila začít protialkoholní léčbu v Texasu. Ve středisku strávil několik měsíců a pak nastoupil nesnadnou cestu k návratu ke sportu. Dlouho nic nevyhrál, v Aspenu končil až ve druhé desítce, v této sezoně se připomněl jedním čtvrtým místem, až v Koreji se pomyslný kruh uzavřel.

Už tři roky bez alkoholu

Žádné bouřlivé oslavy však Goepper nechystá. "Už tři roky jsem se nedotkl alkoholu. Poučil jsem se a hned po návratu z Her se vrátím k tvrdé práci. Příštích deset let bude jiných než ty minulé," slíbil se stříbrnou medailí na krku.

Už teď přemýšlí o příští olympiádě. "Už mě zase baví zkoušet něco nového. Tak doufám, že v Pekingu budeme mít nejen slopestyle, ale i Big Air, jako mají snowboardisti," řekl Goepper. Za čtyři roky chce být určitě při tom.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.