ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš

Kdypak už zazní olympijská hymna? Rusové zatím marně čekají na zlato

Velikost textu:

Olympijská hymna, kterou pro Rusy mají pořadatelé připravenou, ještě ani jednou nezazněla. V Koreji už jsou rozděleny téměř dvě třetiny medailových sad a ruští sportovci stále marně čekají na první zlato. Už teď je téměř jisté, že ruská sbírka se bude podobat Vancouveru v roce 2010, kdy Rusové měli jen tři zlaté medaile a v hodnocení zemí obsadili až 11. místo. Tehdejší zklamání pak vedlo ke spuštění dopingového programu.

Radost olympijských sportovců z Ruska (OSR)
Radost olympijských sportovců z Ruska (OSR)

Pro výpravu, která pod hlavičkou ruského týmu před čtyřmi lety v Soči získala třináct zlatých a vyhrála hodnocení zemí, je to velké zklamání.

Úbytek medailí se pochopitelně čekal poté, co Mezinárodní olympijský výbor do Koreje nepustil mnoho ruských sportovců, jež viní z účasti na státem organizovaném dopingovém programu. Ze hry tak vypadli i mnozí kandidáti na olympijské zlato, hlavně v rychlobruslení, biatlonu, skeletonu a běhu na lyžích. Velké oslabení to znamenalo i pro štafety a soutěže družstev.

Několik dalších ruských favoritů vyřadilo zranění. Například stříbrný snowboardcrossař ze Soči Nikolaj Oljunin skončil se zlomenou nohou. "Místo nedávných lídrů jsme museli nasadit mladé závodníky, kteří ještě včera startovali v juniorských soutěžích. A že tihle mladíci získali bronz, to je z našeho pohledu obrovský úspěch prvního olympijského týdne," řekl šéf olympijské mise Stanislav Pozdňjakov.

Nucený nástup nové generace

Měl na mysli například jednadvacetiletého Alexandra Bolšunova, který vybojoval bronz v lyžařském sprintu a od zlata ho dělilo jen něco málo víc než jedna sekunda. Jeho stejně staří kolegové Alexej Červotkin a Denis Spicov pomohli ruské běžecké štafetě ke stříbru. Nová generace tak může na příštích hrách v Pekingu plně nahradit Alexandra Legkova, který kvůli dopingu dodatečně přišel o olympijské zlato ze Soči.

V závěru her budou mít ve hře ještě několik velkých favoritů. Krasobruslařku Jevgeniji Medveděvovou může nejspíš porazit jen její krajanka mistryně Evropy Alina Zagitovová. V paralelním slalomu snowboardistů bude obhajovat zlato Američan s ruským pasem Vic Wild a jeho manželka Aljona Zavarzinová bude jednou z největších soupeřek Ester Ledecké.

Rusové mají slíbeno, že pokud z jejich strany proběhnou Hry bez excesů, budou moci při závěrečném ceremoniálu znovu pochodovat pod vlajkou své země. Jak je pro ně očištění pošramocené pověsti důležité, potvrzují slova šéfa olympijské mise. "Jsme rádi za každou medaili. Ale náš hlavní cíl je mít zpátky naši vlajku," řekl Pozdňjakov.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.