ČTsport

ČTsport
úterý 14. srpna 2018 Alan

Savchenková napopáté zlatá: Řekla jsem partnerovi, že přepíšeme historii

Velikost textu:

Při páté olympijské účasti se konečně dočkala vytouženého zlata. Krasobruslařka Aliona Savchenková díky životní volné jízdě pozlatila své spojení s Francouzem Brunem Massotem, se kterým v kategorii sportovních dvojic závodí v německých barvách. Byl to její třetí partner, s nímž na olympiádě startovala. 

Zlatá radost Aliony Savchenkové
Zlatá radost Aliony Savchenkové

Po krátkém programu měli výraznou ztrátu na vedoucí Číňany Suej Wen-ťing a Chan Cchunga, ale do volné jízdy dali všechno a vylepšili vlastní světový rekord. "Byla jsem po včerejšku pozitivně naladěná. Řekla jsem Brunovi, že dneska napíšeme historii. A pak se všechno stalo tak, jak jsem si představovala, a stalo se to skutečností," řekla čtyřiatřicetiletá Savchenková.

Poprvé přijela jako čerstvě osmnáctiletá dívenka v roce 2002 do Salt Lake City. Tehdy ještě se Stanislavem Morozovem závodila za rodnou Ukrajinu a skončili patnáctí. Záhy po olympiádě se pár rozpadl a Savchenková našla nového partnera v Německu. S Robinem Szolkowým pětkrát vyhráli mistrovství světa, ale na olympijských hrách byly jejich maximem dva bronzy.

Szolkowy po ZOH v Soči ukončil kariéru, ale Savchenková se rozhodla pokračovat a počkat si ještě na jednu olympijskou šanci. S Massotem až do olympijské soutěže v Koreji nezískali ve světové konkurenci zlato, na MS byli bronzoví v roce 2016 a stříbrní loni.

Povzbudilo je ale vítězství ve finále Grand Prix a v zájmu olympijského snu vynechali evropský šampionát. "Slavili jsme společně silvestr a řekli jsme si, že rok 2018 bude náš rok. A stal se z toho náš rok," řekla Savchenková.

Massot si po krátkém programu hodně vyčítal, že skočil jen dvojitý salchow, kvůli kterému nabrali výraznou ztrátu a byli až čtvrtí. "Ale dneska jsem se probudil a cítil jsem se dobře. Trénink byl dobrý a měli jsme pocit, že teď přišel náš čas zabojovat. Šli jsme na led pro zlato a nevzdali jsme to. Posunout se ze čtvrtého místa ke zlatu je neuvěřitelné," uvedl devětadvacetiletý krasobruslař, který společně se svou partnerkou zlato oplakal. "Ona si tohle zlato zaslouží," poznamenal. 

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.