ČTsport

ČTsport
pondělí 25. června 2018 Ivan

Mozart v rytmu tanga slavil úspěch, Dušková s Bidařem postoupili do volných jízd

Velikost textu:
aktualizováno 14. 2. 2018 06:18

Sportovní dvojice Anna Dušková, Martin Bidař si v Pchjongčchangu zajistila účast ve volných jízdách. V krátkém programu získali čeští krasobruslaři 63,25 bodu a skončili patnáctí. Do čtvrtečního pokračování soutěže postoupilo 16 z 22 párů. Nejlépe odstartovali mistři světa Suej Wen-ťin, Chan Cchung, kteří vedou o 71 setin bodu před Tarasovovou a Morozovem.

Martin Bidař a Anna Dušková
Martin Bidař a Anna Dušková

"Dopadlo to ještě lépe, než jsme doufali," radovala se Dušková. "Na to, že jsme trénovali pouze tři týdny, tak si myslím, že se nám to povedlo," doplnil Bidař. Juniorští mistři světa z roku 2016 totiž kvůli listopadové operaci kolena Duškové vynechali závody Grand Prix i evropský šampionát a naplno se začali připravovat až v lednu.

Jedinou vážnější chybu udělal Bidař při sólovém trojitém toeloopu, ze kterého neměl čistý výjezd. "Co se stalo? To bych taky rád věděl. Buď jsem to přetočil, nebo jsem se trošku jinak píchnul," řekl Bidař. "Poté jsem už myslel jen na to, že musím jet dál. Věděl jsem, že přijdeme o nějaké body, ale museli jsme pokračovat," dodal.

Ostatní prvky včetně trojitého twistu a odhozeného lutzu zvládli bez většího zakolísání, navíc ve srovnání s konkurenty získali vyšší známku za programové komponenty.

Za vystoupení na Mozartovu hudbu upravenou do rytmu tanga nasbírali čeští reprezentanti o 4,45 bodu více než na zářijové olympijské kvalifikaci v Oberstdorfu. Za osobním rekordem z loňského ME v Ostravě zaostali o 2,65 bodu. "Dnes jsme byli spokojeni i bez známek," usmívala se Dušková.

Nadšená byla i trenérka Eva Horklová, která před závody přiznala, že moc nevěří, že její svěřenci do druhé části olympiády postoupí. "Ať jsem to počítala, jak jsem to počítala, tak mi to nevycházelo. Nicméně jsem si přála, aby to, co jsme po zranění vydřeli, prodali a zajeli. Nejvíce jsem se bála faktu, že v sezoně nejeli žádný závod," uvedla Horklová.

Sportovní dvojice se nenechaly rozhodit nezvyklým dopoledním začátkem, žádné z nejlepších šestnácti totiž nespadly. Osobní rekord z loňského mistrovství světa si vylepšili i šampioni Suej Wej-ťin a Chan Cchung, kteří ho posunuli o více než bod na 82,39 bodu. Vedou nicméně o pouhých 71 setin bodu před mistry Evropy Jevgenijí Tarasovovou a Vladimirem Morozovem.

Sen o zlatu pod pěti kruhy se naopak rozplývá Alioně Savchenkové, jež s Robinem Szolkowým získala na OH dva bronzy. Kvůli touze po olympijském titulu si prodloužila kariéru, ale její nový partner Bruno Massot skočil jen dvojitý salchow místo trojitého. Kvůli tomu jsou Němci na čtvrtém místě s bezmála šestibodovou ztrátou na čelo. Jen 23 setin je dělí od průběžně bronzových Meagan Duhamelové a Erica Radforda z Kanady.

Do volných jízd postoupila také ostře sledovaná severokorejská dvojice Rjom Te-ok, Kim Ču-sik. V krátkém programu je skandováním podporovali jihokorejští fanoušci i početná skupina roztleskávaček z KLDR. Krasobruslaři z KLDR o více než čtyři body vylepšili životní maximum, které jim na nedávném mistrovství čtyř kontinentů pomohlo k bronzové medaili. Před volnými jízdami jsou jedenáctí.

XXIII. zimní olympijské hry v Pchjongčchangu:

Krasobruslení: Sportovní dvojice - krátký program: 1. Suej Wen-ťin, Chan Cchung (Čína) 82,39, 2. Tarasovová, Morozov (OSR) 81,68, 3. Duhamelová, Radford (Kan.) 76,82, 4. Savchenková, Massot (Něm.) 76,59, 5. Jü Siao-jü, Čang Chao (Čína) 75,58, 6. Jamesová, Cipres (Fr.) 75,34, ...15. Dušková, Bidař (ČR) 63,25.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.