středa 22. srpna 2018 Bohuslav

SOUHRN 4. DNE: Beroušková překvapila, usvědčen byl první dopingový hříšník

Možná největším českým překvapením ve čtvrtém soutěžním dni olympijských her v Pchjongčchangu byl postup Kateřiny Berouškové z kvalifikace klasického sprintu. Poté vypadla ve čtvrtfinále a obsadila 26. místo. Navzdory zlomenému palci na ruce se lyžař Ondřej Berndt postaral 16. místem v kombinaci o nejlepší výsledek českých reprezentantů. Olympiáda také zaznamenala první dopingový případ. Olympijské vysílání sledujte na webu olympiada2018.ceskatelevize.cz.

Kateřina Beroušková

Obří slalom mužů: Berndt zajel své maximum

Devětadvacetiletý olympijský debutant Berndt byl po sjezdu čtyřiačtyřicátý, pak se ale blýskl desátým časem ve slalomu a posunul se na 16. místo. Na vítězného Rakušana Marcela Hirschera ztratil 3,39 sekundy. Další čeští reprezentanti Filip Forejtek a Jan Zabystřan nedokončili slalom.

Hirscher díky triumfu rozšířil sbírku vítězství o první olympijské zlato, dosud měl šestinásobný mistr světa a šestinásobný vítěz Světového poháru na kontě pouze stříbro ze slalomu v Soči. Pro stříbro a bronz si dojela francouzská dvojice Alexis Pinturault, Victor Muffat-Jeandet.

Klasické sprinty: Nor Klaebo nejmladším vítězem

Pro první olympijské triumfy si ve sprintech klasickou technikou doběhli také Stina Nilssonová a Johannes Hösflet Klaebo. Norský favorit se dočkal první medaile z her a ve věku 21 let a 114 dní stal nejmladším olympijským vítězem v běžeckém lyžování. Dosavadní rekord patřil Švédovi Gundemu Svanovi, který v roce 1984 v Sarajevu triumfoval ve 22 letech a 32 dnech. Nilssonová už má na kontě bronz ze štafety v Soči.

Beroušková jako jediná z českých reprezentantů uspěla v kvalifikaci, z které naopak neprošli Karolína Grohová, Petra Hynčicová, Aleš Razým, Miroslav Rypl a Michal Novák. Šestadvacetileté olympijská debutantka poté vypadla ve čtvrtfinále a obsadila 26. místo.

Saně žen: Geisenbergerová má třetí zlato

Stejně jako v Soči triumfovala Natalie Geisenbergerová. Německá favoritka získala třetí zlato, neboť před čtyřmi lety byla také členkou vítězeného družstva. Sáňkařka Tereza Nosková skončila na 27. místě.

"Byla to suprová zkušenost, takovou atmosféru jsem ještě nikdy nezažila. Jsem ale zklamaná z výsledku. Chtěla jsem se dostat do dvacítky. Na tréninku se mi dařilo, ale ani jedna jízda se mi nepovedla, jak jsem chtěla. Jestli to bylo stresem..." řekla Nosková.

Short track – závod na 500 m žen: Korejské publikum zmrazila diskvalifikace

Italka Arianna Fontanaová se dočkala. Vyhrála závod rychlobruslařek na krátké dráze na 500 metrů. Ziskem šesté olympijské medaile se sedmadvacetiletá Italka vyrovnala nejúspěšnější ženě tohoto sportu Wang Meng z Číny, zlato ale vybojovala poprvé. Další medaile si v Kangnungu rozdělily Yara van Kerkhofová z Nizozemska a Kanaďanka Kim Boutinová.

Domácí závodnice Čche Min-čong byla za zavinění kolize diskvalifikována. Původně přitom byla devatenáctiletá Korejka ve finále těsně druhá, s Fontanaovou prohrála jen o 17 tisícin sekundy, ale verdikt rozhodčích ji pak o stříbro připravil a zklamal většinu z 11 000 diváků v hledišti.

Rychlobruslení – závod mužů na 1500 m: Nizozemská nadvláda pokračuje

Nizozemci zatím nenašli přemožitele. Rychlobruslaři měli na programu závod na 1500 metrů a také čtvrtá disciplína skončila nizozemským triumfem. Vyhrál Kjeld Nuis, nadvládu Nizozemců podtrhl druhým místem Patrick Roest. Třetí dojel Korejec Kim Min-sok.

Smíšené dvojice v curlingu: Kanada přehrála světové šampiony

Premiérovou soutěž smíšených dvojic v curlingu vyhráli Kanaďané Kaitlyn Lawesová a John Morris, kteří ve finále porazili švýcarské mistry světa Jenny Perretovou a Martina Riose 10:3 po šestém endu. Bronzové medaile získali ruští manželé Anastasia Bryzgalovová a Alexandr Krušelnickij po výhře 8:4 nad Kristin Skaslienovou a Magnusem Nedregottenem z Norska.

U-rampa žen: Mládí má zlatou

Nejmladší olympijskou vítězkou na sněhu se díky triumfu v U-rampě stala americká snowboardistka Chloe Kimová. Ve věku 17 let a 296 dní překonala švýcarskou lyžařku Michelu Figiniovou, která byla v roce 1984 v Sarajevu o 19 dní starší, když vyhrála sjezd.

"Měla jsem na krajíčku, chtělo se mi brečet. Ale věděla jsem, že bych nebyla spokojená, i když bych si odvezla zlatou medaili, s vědomím, že to šlo lépe. Tou třetí jízdou jsem si prostě chtěla dokázat, že si to zasloužím, a dala jsem do toho všechno," uvedla Kimová.

První dopingový hříšník je z Japonska

O první dopingový případ Her v Koreji se postaral japonský rychlobruslař na krátké dráze Kei Saito, který neprošel mimosoutěžní kontrolou na diuretikum acetazolamid. Arbitrážní soud pro sport uvedl, že jednadvacetiletému závodníkovi byla provizorně zastavena činnost a byl vyloučen z her.

"Jsem z toho v šoku, nikdy jsem neměl v úmyslu dopovat. Nikdy jsem nebral steroidy, takže jsem neměl co maskovat a ani jsem nemusel díky tomuto léku hubnout," uvedl 55 kg vážící Saito. "Chci prokázat svou nevinu, ale také nechci poškodit svůj tým, takže jsem tento verdikt přijal," dodal rychlobruslař.