ČTsport

ČTsport
neděle 19. srpna 2018 Ludvík

Sáňkař Mazdzer chtěl ukončit kariéru, teď si veze stříbro z olympiády

Velikost textu:

O tom, jak vrtkavá může být sportovní kariéra, se přesvědčil americký sáňkař Chris Mazdzer. V nedělním závodě na olympiádě v Pchjongčchangu překvapivě získal stříbrnou medaili, přitom jen pár týdnů před tím uvažoval kvůli špatným výsledkům o konci kariéry.

Americký sáňkař Chris Mazdzer
Americký sáňkař Chris Mazdzer

Devětadvacetiletý Mazdzer sice v roce 2016 na mistrovství světa obsadil čtvrté místo, ale do Koreje přijel po dvou nepovedených sezonách. V té poslední obsadil ve Světovém poháru až 18. příčku. "Nebyl jsem na úplném dně, ale byl jsem skoro na dně," řekl Mazdzer.

"Celý život jsem obětoval sportu a věděl jsem, že jsem psychicky i fyzicky na vrcholu, ale výsledky tomu prostě neodpovídaly. Už se to táhlo dvě sezony a já nevěděl, co s tím," dodal Mazdzer, který se nakonec k olympijskému stříbru vydal po nečekané cestě. Ve snaze zjistit, kde dělá chybu, si začal od kolegů půjčovat saně, měnil ostří a analyzoval videa jízd.

"Myslím, že jsem požádal o pomoc všechny kamarády ze všech zemí světa," popsal Mazdzer olympijskou přípravu. "Dokonce i soupeři mi fandili, takže jsem si mohl půjčit jejich saně a vyzkoušet, jestli mi sedí. Přitom národní svazy dávají miliony do vývoje nových saní... A když máte nejrychlejší výbavu, proč ji půjčovat někomu jinému," dodal.

přehrát video
Soutěž sáňkařů vyhrál nečakaně Rakušan Gleirscher, Hyman byl jednadvacátý

Jen pár týdnů před olympiádou mu dokonce nabídl saně nejmenovaný ruský reprezentant. "Jde to proti všem rusko-americkým stereotypům," připomněl letitou rivalitu obou zemí nejen ve sportu. "Tušil, že na hry nepojede a chtěl vědět, co dokážu. Jeho důvěra a přátelství mě opravdu dojalo," uvedl Mazdzer. Jméno ruského sáňkaře však odmítl prozradit.

"Nechám si ho pro sebe. Stalo se to jednou ráno a ukazuje to, jak si vážíme jeden druhého a náš respekt přesahuje hranice všech zemí a kultur," prohlásil americký reprezentant s tím, že pohádkový konec ale gesto ruského rivala nemělo.

Když nejste na vrcholu, nejste nikde, říká Mazdzer

"Saně mi neseděly. Byl jsem na ně moc velký a nedokázal jsem je ovládat." Pohádkový konec mělo ale Mazdzerovo vystoupení v Pchjongčchangu, byť mu ke stříbrné medaili pomohla chyba dvojnásobného olympijského vítěze a největšího favorita Němce Felixe Locha. Na vítězného Rakušana David Gleirschera ztratil Mazdzer 26 tisícin sekundy.

Nečekaný úspěch Mazdzera dojal. "Došlo to až tak daleko, že jsem si pokračování kariéry podmínil úspěchem na olympiádě. Protože když nejste na vrcholu, nejste nikde," uvedl. "Proto to bylo hodně těžké, když se mi nedařilo, i když jsem poctivě dřel. Ale teď jsem nahoře a můžu pokračovat," prohlásil.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.