ČTsport

ČTsport
čtvrtek 16. srpna 2018 Jáchym

Krüger, Sundby, Holund – norské představení ve skiatlonu. Jakš dojel devátý

Velikost textu:
aktualizováno 11. 2. 2018 10:10

Norové potvrdili nadvládu v běžeckém lyžování. Navzdory pádu na startu vyhrál skiatlon Simen Hegstad Krüger, druhý skončil Martin Johnsrud Sundby a třetí Hans Christer Holund. Nejlepší individuální výsledek na olympijských hrách zaznamenal v cíli devátý Martin Jakš. Zbývající dva čeští běžci Petr Knop a Aleš Razým skončili na 38. a 55. místě.

Norská radost v cíli skiatlonu
Norská radost v cíli skiatlonu

Byl to pro něj smolný úvod. Krüger při rozjezdu upadl a smetl  s sebou několik svých soupeřů. Od počátku tedy musel dohánět manko, zvláště poté, když Fin Iivo Niskanen se do toho rozhodl v klasické části pořádně šlápnout a pole roztrhal. Ve stíhací skupině nechyběl ani Jakš, který se spolu s dalšími držel s odstupem zhruba 20 sekund kolem 18. místa.

Po přezutí lyží první závodníci nikam nespěchali, do čela se posunuli favorizovaní Norové a kontrolovali tempo. To nahrálo Jakšovi, aby se k vedoucí skupině dotáhl.

Norové se sice chvíli pohybovali v čele, ale každý jel sám za sebe. Zhruba 9 kilometrů před cílem zvýšil tempo Hans Christer Holund, žádný větší náskok však nezůstal.

Rozhodoval až nečekaně vystupňovaný atak Krügera pět kilometrů před cílem. Cologna ani další Norové nezareagovali včas a první místo bylo najednou příliš vzdálené. Sundby se pak utrhl s Holundem a rozdali si to alespoň o stříbro. Jakš bojoval na chvostu první desítky. Předčil dalšího Nora Klaeba a dojel si pro krásný výsledek.

Krüger, který má ve Světovém poháru na kontě zatím jediné vítězství a v průběžném pořadí mu v této sezoně patří až 15. příčka, má za sebou životní závod. Sundbyho porazil o osm sekund a Holunda o deset.

"Je to nepopsatelný pocit, je to skvělý den, který přitom odstartoval nejhůř, jak mohl," uvedl Krüger. Po pádu si totiž myslel, že je bez šance na úspěch. "Hlavně proto, že od startu nasadili velké tempo. Takže jsem doufal, že v tom větru nebude chtít nikdo jet vepředu a táhnout ostatní, tempo opadne a já budu mít šanci je dojet," dodal.

Jakš za vítězem zaostal o 34 sekund. "Zatím jsem hlavně unavený, ale jo, jsem nadšený," řekl. Český závodník porazil i vedoucího muže Světového poháru Nora Klaeba, který doběhl desátý deset vteřin za Jakšem. "Dobrý skalp, ale mrzí mě Alex Harvey," jmenoval Kanaďana, kterého dojížděl v cílové rovince. "Říkal jsem si, že do něj půjdu, ale pak si mě všiml včas a je přece jenom rychlejší."

Jakšovým dosavadním maximem bylo 27. místo ze skiatlonu před čtyřmi lety v Soči a stejná příčka ve stíhacím závodu na 30 km z Her ve Vancouveru. V Kanadě v roce 2010 získal také bronz ve štafetě. 

Výsledky skiatlonu mužů

1. Krüger 1:16:20,0, 2. Sundby -8,0, 3. Holund (všichni Nor.) -9,9, 4. Spicov (OSR) -12,7, 5. Manificat (Fr.) -14,2, 6. D. Cologna (Švýc.) -25,1, 7. Musgrave (Brit.) -25,7, 8. Harvey (Kan.) -33,4, 9. Jakš (ČR) -33,8, 10. Klaebo (Nor.) -43,4, ...38. Knop -3:52,1, 55. Razým (oba ČR) -7:13,8.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.