ČTsport

ČTsport
sobota 23. června 2018 Zdeňka

Brutální nástup 3 kilometry před cílem rozhodl. Kallaová slaví zlato ve skiatlonu

Velikost textu:
aktualizováno 10. 2. 2018 10:00

První zlatou medaili na olympijských hrách vybojovala ve skiatlonu Švédka Charlotte Kallaová. Vyrovnaný závod rozhodla nástupem necelé 3 kilometry před cílem. Těsný náskok před druhou Norkou Marit Björgenovou a třetí Finkou Kristou Parmakoskiovou uhájila až do cíle. Nejlepší Češkou byla Petra Nováková na 28. místě. Na vítězku ztratila 3:10,7 minuty. Kateřina Beroušková doběhla na 38. příčce, Barbora Havlíčková na 43. a Petra Hynčicová na 47. pozici.

Charlotte Kallaová slaví vítězství ve skiatlonu
Charlotte Kallaová slaví vítězství ve skiatlonu

Nováková ztratila kontakt s přední skupinou hned na klasickém úseku. Důvodem byly lyže, s kterými má problémy celou sezonu. "Na klasice mi nejedou lyže tím, že nejsou asi konstrukčně dobré," řekla. "Je to náročné na hlavu, protože ztrácím kontakt. Do kopce se je snažím docvaknout, ale z kopce a po rovině ujíždějí," dodala.

Přezouvala osmatřicátá a v bruslařské části se rozjela. "Už jsem to odjela docela v tempu," komentovala 18. čas v druhé půlce skiatlonu. "Dokázala jsem ve skupině pracovat a do cíle jsem finišovala v popředí. To mě hodně potěšilo. Je to dobrý vstup do dalšího závodu, což je desítka volně," připomněla Nováková příští olympijské vystoupení, které ji čeká ve čtvrtek 15. února.

Björgenová, jež skiatlon ovládla v Soči i před osmi lety ve Vancouveru, vylepšila svou olympijskou medailovou bilanci na rekordních 11 cenných kovů. Na kontě má šest zlatých, čtyři stříbrné a jednu bronzovou. O první místo v pořadí žen na zimních hrách se dosud s deseti medailemi dělila s dalšími běžkyněmi Ruskou Raisou Smetaninovou a Italkou Stefanií Belmondovou.

přehrát video
Velký přehled - 10. 2.

V absolutním pořadí mají víc medailí než Björgenová už jen její krajané Björn Dählie a Ole Einar Björndalen. Dählie má z běhu na lyžích 12 cenných kovů, biatlonista Ole Einar Björndalen ještě o jednu medaili víc. Oba mají shodně osm zlatých.

Sedmatřicetiletá Björgenová, jež prožila olympijský debut v roce 2002 v Salt Lake City a z žádných her neodjela s prázdnou, se dnes od počátku závodu pohybovala v čelní skupince a především v úvodu diktovala tempo. O sedm let mladší Kallaová ale závod rozhodla ve stoupání zhruba na 12. kilometru, kde soupeřkám nastoupila, a do cíle dojela s náskokem 7,8 sekundy.

"Plánovala jsem, že když se budu cítit silná, nastoupím v posledním kole. Nechtěla jsem čekat moc dlouho a jsem ráda, že mi to vyšlo," řekla vítězná Švédka. Do své sbírky tak přidala třetí olympijské zlato po triumfech na volné desítce ve Vancouveru a ve štafetě v Soči. Navíc má i tři stříbrné medaile. "Tohle další zlato pro mě moc znamená. Hodně a hodně dlouho jsem se na hry soustředila," dodala Kallaová.

Výsledky skiatlonu žen

1. Kallaová (Švéd.) 40:44,9, 2. Björgenová (Nor.) -7,8, 3. Pärmäkoskiová (Fin.) -10,1, 4. Anderssonová (Švéd.) -10,9, 5. Digginsová (USA) -14,7, 6. Von Siebenthalová (Švýc.) -17,6, 7. Stadloberová (Rak.) -26,6, 8. Něprjajevová (OSR) -33,0, 9. Wengová (Nor.) -40,7, 10. Nilssonová (Švéd.) -48,9, ...28. Nováková -3:10,7, 38. Beroušková -3:47,8, 43. Havlíčková -4:27,2, 47. Hynčicová (všechny ČR) -4:57,5.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.