ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš

Alpské lyžování: Sjezdovky chtějí ovládnout americký supertalent a rakouský rutinér

Velikost textu:

Dva velké favority má alpské lyžování na Hrách v Pchojngčchangu. Prvním je americký lyžařský supertalent Mikaela Shiffrinová, která však s blížícími se Hrami ztrácí jistotu. Mezi muži je to zase rakouský fenomén Marcel Hirscher. Oba jasně vládnou průběžnému pořadí Světového poháru a v Koreji budou chtít potvrdit své ambice.

Marcel Hirscher
Marcel Hirscher

Jednadvacetiletá Američanka kraluje krátkému oblouku, když v této sezoně vyhrála šest z osmi slalomů a jednou byla druhá. V sedmi "obřácích" byla čtyřikrát na stupních vítězů – jednou nejvýš. Ale má i skluz, techniku a odvahu při sjezdu i Super-G. V prosinci dokonce sjezd v Lake Luis vyhrála a v lednu byla v Cortině D'Ampezzo třetí. Tam byla loni v lednu také čtvrtá v super-G.

Ovšem ledově klidná a jistá Shiffrinová v posledních závodech před Hrami vypadala, že si psychiku začíná připouštět víc, než je zdrávo. Ze čtyř nedokončila tři a v obřím slalomu v Lanzerheide skončila sedmá. Takže má na čem pracovat. Zvláště když konkurence nespí a například její zkušená krajanka Lindsey Vonová je podle posledních výsledků výborně připravená na rychlostní disciplíny. Ve slalomu zase jezdí skvěle například Slovenka Petra Vlhová.

O sedm let starší Rakušan drtí soupeře v točivých disciplínách, ale dokáže solidně zajet i kratší sjezd pro kombinaci a super obří slalom, v němž byl před dvěma lety právě na olympijské trati v Koreji sedmý. Jel šestnáct závodů a jen třikrát scházel na stupních vítězů – v městských závodech v Oslu a Stockholmu, kde vždy skončil pátý, a v úvodním slalomu sezony byl sedmnáctý. Má formu jako hrom.

Mikaela Shiffrinová (vpravo)
Mikaela Shiffrinová (vpravo)

Oba jsou na tom výborně technicky, a když se Američanka smíří s rolí favoritky i v hlavě, tak by měli unést tlak, který si na sebe sami svými výkony vytvořili, a stupně vítězů je čekají nejspíš několikrát.

Co na to Češi?

A jak je na tom české sjezdové lyžování po odchodu Ondřeje Banka a Šárky Strachové?

Hlavně v mužské části nic moc. Kryštof Krýzl absolvoval dobrou přípravu, měl výsledky. To ale skončilo se startem Světového poháru, v němž jediný český sjezdařský olympionik nezískal ani bod. V posledním obřím slalomu před Pchjongčchangem si pak přetrhl vaz v koleni a místo olympiády šel na operaci.

Olympijské soutěže v alpském lyžování probíhají:

od čtvrtka 8. února do soboty 24. února

Místo:

areály v Čongsonu a Jongpchjongu

Soutěže:

sjezd (M/Ž)

super-G (M/Ž)

obří slalom (M/Ž)

slalom (M/Ž)

kombinace (M/Ž)

týmová soutěž

Počet účastníků:

323 závodníků

Česká účast:

Martina Dubovská, Ester Ledecká, Adam Kotzmann, Jan Hudec, Ondřej Berndt, Gabriela Capová, Filip Forejtek, Kateřina Pauláthová, Jan Zabystřan

V nominaci jej nahradil český Kanaďan, Jan Hudec – stříbrný v super-G z minulých Her v Soči. Na zašlou slávu zatím však jen vzpomíná a po zranění se zatím ani zdaleka nedostal do bývalé formy.

Ondřej Berndt, Filip Forejtek, Jan Zabystřan a Adam Kotzmann se jedou hlavně zúčastnit a zkusit, na co dosáhnou. K příjemnému umístění jim může pomoci i fakt, že sjezdařské velmoci jako Rakousko, Norsko, Francie, Itálie a další nemohou vyslat do Koreje tolik závodníků jako na Světový pohár.

Ester Ledecká
Ester Ledecká

To by mohlo pomoci pořadím vzhůru i Ester Ledecké, která jediná na světě dokáže na špičkové úrovni závodit na lyžích i na snowboardu. Na téhle dračici je vidět, jak si závodění užívá a kdyby měla možnost, nejspíš by si přibrala ještě nějakou další disciplínu. Ve Světovém poháru už dokázala zajet do desítky a vyhrát trénink. A protože nemá žádný strach z velkých zvířat, klidně může udělat velký výsledek, na nějž české sjezdové lyžování po odchodu svých opor zatím marně čeká.

Další do sjezdařské party budou v Koreji Martina Dubovská, Gabriela Capová i Kateřina Pauláthová. Pro ně může hrát fakt, že na rozdíl od jejich parťačky se od nich nic velkého nečeká, a mohou se jen předvést.

Čongson a Jongpchjong

Závodit se bude hlavně v horském středisku Čongson (sjezd, Super-G a kombinace), které bylo otevřeno teprve přede dvěma lety, a hned se tam jely závody Světového poháru.

Sjezdovky tu pomáhal projektovat bývalý slavný švýcarský sjezdař Bernhard Russi a připravil trochu kratší trať, než je obvyklé (podle sjezdařů cca o deset vteřin), ale se čtyřmi skoky a závodníci s ní byli spokojení.

přehrát video
Goggiaová vítězstvím v Čongsonu odložila korunovaci Štuhecové

"Skoků je tu hodně a není snadné udržet optimální rychlost, ale celkově si myslím, že je to dobrá trať," řekl tehdy italský sjezdař Domink Paris, který ve sjezdu skončil druhý. Vyhrál Kjetil Jansrud z Norska a třetí byl Američan Steven Nyman. "Líbí se mi. Je pro rychlé lyžaře. Musíte dobře vyjíždět oblouky a na jejich konci získávat rychlost," konstatoval Američan, který se však zranil a do Koreji nepojede.

Sjezd byl hodnocen jako celkem snadný. Zato super-G se před dvěma roky jel na náročné trati a nedokončila jej spousta závodníků. Vítěz Carlo Janka byl ale hodně spokojený. "Jsem poprvé v Koreji a poprvé jsem vyhrál super-G," řekl tehdy Švýcar s tím, že doufá v další úspěch. Ten by chtěl určitě přidat teď.

Slalom i obří slalom se pojedou ve středisku Jongpchjong, který je vzdálený několik desítek kilometrů.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.