ČTsport

ČTsport
sobota 21. července 2018 Vítězslav
REPREZENTACE

Hokej začal hrát kvůli Naganu, po 20 letech si gólman Francouz plní dětský sen

Velikost textu:

Český tým není kompletní, ale trenér brankářů Petr Jaroš může už teď pracovat s dvojicí gólmanů, která se s největší pravděpodobností podělí o všechny zápasy na turnaji v Pchjongčchangu. Alespoň tak to platilo na posledních dvou světových šampionátech i v seriálu Euro Hockey Tour. Dominik Furch a Pavel Francouz se spolu potkávají i v KHL.

Pavel Francouz
Pavel Francouz

Co rozhodlo o tom, že se Francouz stal brankářem? Prapůvod všeho je třeba hledat v úspěchu českých hokejistů v Naganu. Sedmadvacetiletý gólman Čeljabinsku je teď blízko splnění vlastního olympijského snu.

"Díky olympiádě v Naganu jsem v podstatě začal hrát hokej. Zjistil jsem, že je nějaký Dominik Hašek a že je to úžasný sport. A doma jsem řekl, že bych chtěl dělat hokej," uvedl Francouz, který již tehdy snil o tom, že se jednou na olympiádu sám podívá.

I další turnaje pod pěti kruhy jako fanoušek bedlivě sledoval, před čtyřmi lety v Soči již mohl teoreticky startovat. Už byl jedničkou Litvínova, měl za sebou start na mistrovství světa, ale kouč Alois Hadamczik se rozhodl vsadit na jinou trojici. I proto, že mohl vybírat také z hráčů působících v NHL, což letos Jandač nemůže.

přehrát video
Hokejisté ještě nejsou kompletní, Furch i Francouz už ale trénují

"Tehdy mě ale nenapadlo, že za čtyři roky budu chytat na olympiádě taky. Jsem šťastný a vážím si toho," řekl Francouz. Zda bude jedničkou on, nebo Furch, neřeší. "Spíše přemýšlím nad týmovým úspěchem. Samozřejmě, že bych byl rád, kdybych chytal, ale kdyby se něco povedlo a byl jsem na střídačce, tak bych byl stejně šťastný," podotkl Francouz, který se svým brankářským kolegou výborně vychází.

Furch se s Francouzem dobře znají

V reprezentačních výběrech se potkávání již od 16 let. "To je obrovská výhoda. V národním týmu by to ale takhle mělo být. Ego musí jít stranou a všichni musíme táhnout za jeden provaz, jít za stejným cílem. S Dominem se známe dlouho a myslím si, že je to pro nás velké plus. Dokážeme se podpořit a víme, co od sebe čekat," uvedl Francouz, který bude při turnaji s Furchem tradičně bydlet na jednom pokoji.

Francouz odjede do Pchjongčchangu jako brankář s nejlepší procentuální úspěšností v KHL. A v daleko lepší pohodě než na začátku sezony, kdy v Traktoru příliš nechytal. Více šancí tehdy dostával Vasilij Děmčenko. "Úplně se to otočilo. Bylo nastavené pravidlo, že se budeme střídat po prohraném zápase a já měl štěstí, že se nám podařilo udělat nějaké vítězné šňůry. Teď ke konci jsem chytal skoro jen já," pochvaloval si Francouz, který má s Čeljabinskem již jistý postup do play-off.

Osvědčenou dvojici doplní ještě gólman Víktovic Patrik Bartošák. Reprezentace se bude v Praze připravovat až do poloviny příštího týdne, pak odletí na dvě části v úterý a ve středu přímo do dějiště Her. Olympijský turnaj startuje pro český tým až 15. února.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.