ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa

Samková ještě o olympiádě nepřemýšlí, chystá se na přípravu do Argentiny

Velikost textu:

Praha - Eva Samková v letošní sezoně ovládla celkové hodnocení Světového poháru a premiérově získala křišťálový glóbus. Po náročné sezoně bude v dubnu odpočívat a dohánět školní povinnosti. Chystá se jezdit na koni i na kole, podívat se do rodného Vrchlabí a vyjet si na několik prodloužených víkendů v tuzemsku. Pro letní soustředění na sněhu Samková vymění Nový Zéland za Argentinu. Podle svých slov o obhajobě zlata z olympiády ještě nepřemýšlí, zatím se chce připravovat na závody Světového poháru, které se pojedou před Hrami.

Eva Samková s křišťálovým glóbem
Eva Samková s křišťálovým glóbem

Třiadvacetiletá Samková na vítězství ve Světovém poháru cílila celý rok. Na triumf navíc dosáhla po problémech s ramenem. "Já jsem naprosto nadšená. Olympiádu jsem si nikdy nepřála vyhrát, ale tohle jo. Takže pro mě je to určitě jeden z největších úspěchů v životě. Takže skvělá sezona na to, že jsem po operaci ramene," zhodnotila úspěch česká snowboardcrosařka.

Samková vypadla na mistrovství světa v Sierra Nevadě v semifinálové jízdě, vítězství ve Světovém poháru je pro ní dobrou satisfakcí. Já jsem se tím nijak dlouho netrápila, protože závody byly poměrně rychle za sebou. Po mistrovství světa jsem byla v Praze jen týden a trénovala jsem. Takže jsem se těšila na další závody, na svěťák, na finále. A doufala jsem, že to dopadne, moc jsem to chtěla," řekla Samková.

Česká závodnice je olympijskou vítězkou, královnou Světového poháru a do získání pomyslné trojkoruny jí chybí zlato právě ze světového šampionátu. O to větší motivaci ale Samková do příštích let má. "Bylo to už mé čtvrté mistrovství světa, které se nepovedlo. Ale kdybych zvládla všechno v jeden rok, tak bych pak už třeba přestávala jezdit, protože bych už neměla co, chyběla by motivace," řekla česká závodnice.

přehrát video
Samková: Olympiáda je daleko, ještě o ní nepřemýšlím

Snowboardcrossařka chce během přípravy posílit hlavně horní část těla, aby tolik neztrácela na startu. Větší síla by jí měla pomoci k tomu, aby vítězila nejen v kvalifikacích, ale ještě častěji i ve vyřazovacích jízdách. Bude zpevňovat dlouhodobě problematická ramena, která ji nyní nebolí. "Teď v dubnu budu víc řešit ty fyzio věci. Nastavení těla a těch svalů, aby člověk mohl normálně vletět do posilovny a nebolelo ho nic. Obecně nejvíc ten vršek," řekla Samková, která v této sezoně vyhrála dva závody Světového poháru a třikrát byla druhá.

Na příravu se chystá Samková do Argentiny. V Jižní Americe by měla ve druhé polovině prázdnin strávit měsíc až měsíc a půl. Jedná se o destinaci, kde trénují Američané a Kanaďané. Bývá zde postavena náročná trať a je pravděpodobné, že se zde bude v září konat úvodní závod Světového poháru. Před olympiádou by mělo být v kalendáři čtyři až pět závodů SP. Také proto Samková ještě o olympijské obhajobě nepřemýšlí.

"To je tak strašně daleko, že i kdybych chtěla, tak to nemám v hlavě. Je léto, bude trénování a pak stejně bude ještě pět svěťáků. Já myslím, že teprve až přijedu na olympiádu, tak to začnu řešit," řekla. Neplánuje kvůli olympiádě upravovat závodní program. Světový pohár a olympiádu chce dát na stejnou úroveň.

"Ráda bych určitě po olympiádě dojela sezonu. Budeme to směřovat k tomu, aby i ty závody předtím byly úspěšné," dodala Samková. Je možné, že vedle Samkové budou v Pchjongčchangu startovat i další čeští snowboardcrossaři. Aktuálně se na postupových pozicích pohybují Vendula Hopjáková a Jan Kubičík. Kvalifikace se uzavře v lednu.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.