ČTsport

ČTsport
čtvrtek 21. června 2018 Alois
SP VE SNOWBOARDINGU

Horák skončil ve slopestylu čtvrtý, Pančochová se nedostala do finále

Velikost textu:
aktualizováno 14. 3. 2015 16:20

Špindlerův Mlýn - Ve Špindlerově Mlýně se poprvé v historii uděloval křišťálový glóbus ve snowboardingu ve slopestylu. Ve hře byla i česká reprezentantka Šárka Pančochová, která se v této sezoně vrací k závodění po vážném zranění kolena, v semifinále však byla dlouhá pauza znát - nepřesvědčila a mezi nejlepších šest se tak nepodívá. Mezi muži se do finále probojovali Daniel Porkert a Petr Horák, jenž se nakonec umístil na čtvrtém místě.

Šárka Pančochová
Šárka Pančochová

Univerziádní vítěz Horák nepostoupil do finále přímo z kvalifikace, ale musel bojovat v semifinále. Tam se mu vydařila druhá jízda a z druhého místa postoupil mezi desítku finalistů. Ve druhé ze tří finálových jízd dostal od rozhodčích 88 bodů a premiérové stupně vítězů ve Světovém poháru v kariéře ho minuly o 1,25 bodu. 

Závody vyhráli Cheryl Maasová z Nizozemska a Švýcar Lucien Koch. Maasová zároveň ovládla konečné pořadí slopestylu a dostala také Velký křišťálový glóbus za celkové hodnocení freestylu. Nejlepším slopestylistou i freestylistou sezony je Fin Janne Korpi, druhý muž krkonošského finále.

Světový pohár ve Špindlerově Mlýně skončil zklamáním pro českou snowboardistku Šárku Pančochovou. Přestože si věřila na boj o medaile, skončila po dvou nepovedených jízdách v semifinále a v konečném pořadí je devátá. Její kvalifikační páteční jízda by na dnešní postup do finále stačila.

"Užila jsem si to, ale zklamaná samozřejmě jsem. Už druhý rok se mi tady nepodařilo postoupit do finále. Nevím, jestli je to v tom Špindlu pro mě zakleté," smutnila. Ale zamračená zůstala jen chvíli. "Asi sem nebudu jezdit," rozčílila se naoko s úsměvem.

Když se jí nepovedla první semifinálová jízda na závěrečném skoku, který přeletěla, lehce znervózněla. I proto, že Snowjam byl teprve jejím druhým závodem ve slopestylu v sezoně, v níž se vrací k závodění po vážném zranění kolena. V druhé jízdě udělala chybu hned na úvod v U-rampě. "Asi jsem byla moc nahecovaná, říkala jsem si, že to tam dám, a odrazila jsem se v rampě špatně. Prostě jsem spadla. To se stává," uvedla.

Přitom po kvalifikaci si věřila, že postup do finále nebude problém. "Kvalitou jízdy by nebyl, ale neodjela jsem ani jednu. Je to možná tím, že jsem letos tak nezávodila. Nejsem v takovém rozjezdu, je to pro mě volnější sezona," snažila se najít důvod. "I když samozřejmě je dobré závodit, protože potom nejsem tolik nervózní," uvedla.

Sezona pro Pančochovou nekončí, bude fotit a natáčet dokument Shark tail, který pojednává o ní, o cestování, o jejím životním stylu, o pohledu na snowboarding. "Bude to o lidech, kteří mají snowboarding rádi, že to není jen o závodech. Chci přinést tuhle atmosféru zpátky do toho sportu. Je to o přírodě, o freeridu, backcountry, o lásce ke sportu," vysvětlila.

Přesto v příštím roce chce závodit víc než letos, kdy kvůli operovaným vazům v koleni vynechala lednové mistrovství světa v Kreischbergu. "Určitě budu víc závodit," ujistila. Vrcholy budou za rok mistrovství světa, série World snowboard tour a zámořské prestižní extrémní X-Games.

Horákovým dosud nejlepším výsledkem ve slopestylu bylo letošní osmé místo v Park City. Nejvýš ve Světovém poháru byl sedmý, ale v disciplíně Big Air v roce 2012 ve Stonehamu. Celkově obsadil ve Světovém poháru ve slopestylu šesté místo a ve freestylových disciplínách osmou pozici.

"Moc jsem si to užíval. Jsem tu doma, bylo tady spoustu známých. Jsem rozhodně spokojený. Jsem rád, že mi to trochu vyšlo i v rampě, kterou jsem jel po roční přestávce. Dokonce jsem zajel i skok docela dobře," pochválil se Horák. "Nečekal jsem, že budu až takhle vysoko, asi se to rozhodčím líbilo," prohlásil.

V poslední jízdě riskoval, chtěl bojovat o stupně vítězů, na nichž stál v kariéře ve velkém závodu pouze letos na univerziádě. "Šel jsem do toho trošku víc, ale když jsem odskakoval na railu, sekla se mi hrana prkna a šel jsem," popsal pád v poslední jízdě. "Ale celkově to byla skvělá zábava. To nejlepší, co mě na závěr sezony mohlo potkat. A teď party, rozhodně naplno," usmíval se Horák. 

Výsledky finálového závodu Světového poháru snowboardistů ve slopestylu ve Špindlerově Mlýně

Muži

1. Koch (Švýc.) 94,25 b., 2. Korpi 93,00, 3. Piiroinen (oba Fin.) 89,25, 4. Horák 88,00, ...10. D. Porkert 44,75, 11. Mikyska vyřazen v semifinále, 19. Nečas (všichni ČR) vyřazen v kvalifikaci.

Konečné pořadí SP: 1. Korpi 2100, 2. Piiroinen 1050, 3. Willett (USA), Ciccarelli (Kan.) a Koch všichni 1000, 6. Horák 960, ...23. Mikyska 311, 26. D. Porkert 260, 46. Nečas 120.

Celkové pořadí SP ve freestylu: 1. Korpi 2940, 2. Piiroinen 1820, 3. Gold (USA) a Čang I-wej (Čína) oba 1800, ...8. Horák 1295, 48. Mikyska 361, 60. D. Porkert 260, 83. Nečas 120.

Ženy

1. Maasová (Niz.) 88,50, 2. Medlová (SR) 84,25, 3. Suitialaová (Fin.) 76,25, ...9. Pančochová (ČR) vyřazena v semifinále.

Konečné pořadí SP: 1. Maasová 3000, 2. Medlová 1640, 3. Suitialaová 1190, ...21. Pančochová 290.

Celkové pořadí SP ve freestylu: 1. Maasová 4600, 2. Medlová 2560, 3. Clarková (USA) 2000, ...43. Pančochová 290. 

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.