ČTsport

ČTsport
úterý 17. července 2018 Martina

Morgenstern se těžce zranil při tréninku na lety v Kulmu

Velikost textu:
aktualizováno 10. 1. 2014 22:16

Tauplitz (Rakousko) - Trojnásobný olympijský vítěz ve skocích na lyžích Thomas Morgenstern utrpěl při pádu v tréninku na světový pohár na můstku v Kulmu vážné zranění hlavy a zhmoždění plic. Stav sedmadvacetiletého Rakušana je velmi vážný, ale stabilní. Jeho start na olympijských hrách v Soči je nejistý.

Thomas Morgenstern
Thomas Morgenstern

"Rozhodně je v kritickém stavu a musí být pod nepřetržitou kontrolou," řekl doktor Josef Obrist ze salcburské úrazové nemocnice. Morgenstern je prý při vědomí a s lékaři komunikuje. Na klinice v Salcburku zůstane na jednotce intenzivní péče minimálně 72 hodin na pozorování.

Podle zástupců rakouského svazu je předčasné hovořit o jeho šancích na start na olympijských hrách, a to i vzhledem k tomu, že další upřesňující informace o vývoji jeho zdravotního stavu budou k dispozici nejspíš až v pondělí. Závod jednotlivců na středním můstku začne v Soči 8. února kvalifikací, na velkém můstku se bude skákat od 14. února a soutěž družstev se uskuteční o další tři dny později.

Mnohonásobný mistr světa ztratil kontrolu nad lyžemi hned po odrazu, ve vzduchu se přetočil a dopadl na záda a hlavu. Po pádu na chvíli ztratil vědomí, ještě před převozem do nemocnice se ale probral a pohyboval končetinami. "Chtěl vědět, co se stalo," popsal první komunikaci s Morgensternem na nosítkách fyzioterapeut rakouského týmu Herbert Leitner.

Zkušený reprezentant si okamžik hrůzy prožil už v polovině prosince při závodu v Titisee. Po dopadu se mu rozjely lyže, uhodil se do hlavy a rovněž byl krátce v bezvědomí. Vyvázl nicméně jen s naraženinami a zlomeným prstem na ruce. S dlahou pak absolvoval Turné čtyř můstků a vybojoval druhé místo.

Morgenstern je dvojnásobným celkovým vítězem světového poháru, ve sbírce má i jedenáct zlatých medailí z MS ve skocích i letech, z toho většinu ze soutěží družstev. Individuální olympijské zlato vybojoval v Turíně 2006 na velkém můstku.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.