Matura skončil v generálce na zimní sezonu pátý

Klingenthal (Německo) - Jan Matura obsadil ve finále letní Grand Prix skokanů na lyžích páté místo. Po prvním kole závěrečného závodu v Klingenthalu byl čtvrtý, místo útoku na stupně vítězů si však o příčku pohoršil. Díky vítězství se stal celkovým šampionem seriálu domácí Němec Andreas Wellinger.

"Tohle potěší. Je to poslední test před zimou a chybělo tady minimum lidí, kteří budou skákat v zimě," řekl. V Hinterzartenu byl v červenci o místo lepší, ale v Klingenthalu se sešla větší konkurence. "Předvedl jsem dva velmi dobré skoky, ale roli hrálo i štěstí, protože vítr se hodně točil," doplnil čerstvý vítěz ankety Král bílé stopy o nejlepšího českého lyžaře uplynulé zimy.

Matura byl blízko, aby se jako pátý český reprezentant dostal v letní soutěži na stupně vítězů. Povedlo se to Jakubu Jandovi, jenž vyhrál v půlce září v Nižném Tagilu na Uralu, Antonínu Hájkovi, Romanu Koudelkovi i Čestmíru Kožíškovi. Ten nakonec uhájil celkovou šestou příčku. "Je to dobrý pocit a uklidnění pro hlavu, že se mi léto povedlo," řekl jednadvacetiletý Kožíšek, skokan z Lomnice nad Popelkou.

Z výsledků v předolympijském létě měl dobrou náladu i trenér skokanů David Jiroutek. "Léto bylo pozitivní v tom smyslu, že šest lidí dokázalo skákat velice slušné výsledky, ať už v průběhu celé letní Grand Prix nebo v jednotlivých etapách. Dokonce můžu říci, že jsme byli lepším standardem v letní Grand Prix," řekl kouč.

V zimě bude skákat šest Čechů

V konečném hodnocení léta skončilo pět českých skokanů v elitní třicítce. I díky tomu zahájí zimní světový pohár poprvé po dlouhé době šest Čechů.

Osmnáctiletý Wellinger předvedl skoky dlouhé 135,5 a 133 metrů a uhájil vedení po prvním kole. Matura si připsal výkony 131,5 a 129 metrů, přeskočili ho ještě Rakušan Andreas Kofler, finský rutinér Janne Ahonen a další Němec Severin Freund.

Šestatřicetiletý Ahonen stál po návratu na můstky na stupních vítězů v letním či zimním seriálu poprvé od od ledna 2010, kdy byl druhý v Bischofshofenu. "Přišlo to dříve, než jsem čekal, ale to určitě nevadí. Ještě mám do zimy před sebou hodně práce, ale dodává mi to hodně sebevědomí, že jsem na dobré cestě," řekl Ahonen, který v březnu 2011 oznámil už podruhé konec kariéry, ale na začátku tohoto roku ohlásil návrat s cílem vybojovat olympijskou medaili v individuálním závodě v Soči.

Výsledky letní Grand Prix skokanů na lyžích v Klingenthalu

1. Wellinger (Něm.) 261,9 b. (135,5+133 m), 2. Kofler (Rak.) 257,5 (133+133,5), 3. Ahonen (Fin.) 245 (127+130,5), ...5. Matura 242,1 (131,5+129), 16. Koudelka 222,1 (125,5+119,5), 28. Kožíšek 203,1 (123+117,5), 37. Hájek 95,0 (114,5), 40. Hlava (všichni ČR) 92,8 (117).

Konečné pořadí letní GP (po 11 závodech): 1. Wellinger 440, 2. Damjan (Slovin.) 419, 3. Bardal (Nor.) 323, ...6. Kožíšek 273, 17. Hájek 165, 18. Janda 160, 22. Koudelka 124, 29. Matura 102, 51. Hlava 46, 63. Sedlák (všichni ČR) 24.