Portyk obsadil v Hakubě desáté místo, vyhrál domácí Watabe

V předposledním závodě Světového poháru před olympijskými hrami skončil sdruženář Tomáš Portyk v japonské Hakubě na desátém místě a podruhé v sezoně dosáhl na elitní desítku. Ve slabší konkurenci zaznamenal domácí Japonec Akito Watabe čtvrté vítězství v řadě a zvýšil náskok v čele celého seriálu.

Tomáš Portyk
zdroj: ČTK/AP autor: Matthias Schrader

Do Japonska se na generálku na ZOH v Pchjongčchangu nevydaly všechny největší hvězdy severské kombinace. Chyběl například německý olympijský tým kolem Johannese Rydzeka a Erica Frenzela, z elitních Norů přijel pouze Jan Schmid a na startu vůbec nebyli Finové či Francouzi.

Watabe, jenž minulý víkend suverénně ovládl takzvané Seefeld Triple, pokračoval ve své dominanci i na domácích tratích. Druhého Schmida porazil o 1:12,6 minuty, třetí skončil s odstupem dalších deseti sekund Němec Manuel Faisst.

Jednadvacetiletý Portyk byl ve skokanské části čtrnáctý a po 10 kilometrech dojel se ztrátou 2:46,1 na Watabeho. Na elitní desítku v SP dosáhl bývalý juniorský mistr světa podruhé v sezoně a potřetí v kariéře. Druhý český reprezentant Miroslav Dvořák skončil bez bodů na 32. pozici.

V neděli se jede v Hakubě další individuální závod, jenž bude generálkou na ZOH. První závod sdruženářů v Koreji se uskuteční na středním můstku 14. února.

Také v Hakubě vyhrál domácí sdruženář Watabe, Portyk skončil desátý

SP v severské kombinaci v Hakubě (Japonsko):

1. A. Watabe (Jap.) 24:14,6, 2. Schmid (Nor.) -1:12,6, 3. Faisst (Něm.) -1:22,0, 4. Ilves (Est.) -2:14,0, 5. Björnstad -2:36,2, 6. Kokslien (oba Nor.) -2:40,2, 7. Jamamoto -2:44,4, 8. J. Watabe (oba Jap.) -2:44,8, 9. Weber (Něm.) -2:45,1, 10. Portyk -2:46,1, ...32. Dvořák (oba ČR) -5:52,8.

Průběžné pořadí SP (po 14 z 22 závodů): 1. A. Watabe 845, 2. Schmid 785, 3. Graabak (Nor.) 528, 4. Riessle 527, 5. Rydzek (oba Něm.) 500, 6. Andersen (Nor.) 452, ...26. Portyk 114, 49. Dvořák 16.