ČTsport

ČTsport
středa 22. srpna 2018 Bohuslav
MS juniorů v klasickém lyžování

Sdruženářská pohádka. Pažout je juniorským mistrem světa

Velikost textu:
aktualizováno 30. 1. 2018 16:47

Lepší start do mistrovství světa ani nemohl mít. Sdruženář Ondřej Pažout se stal novým juniorským světovým šampionem. Skvělé české vystoupení podtrhl další reprezentant Jan Vytrval, který neudržel druhé místo po skoku a skončil pátý. Cenný kov těsně unikl také běžkyni na lyžích Barboře Havlíčkové.

Ondřej Pažout
Ondřej Pažout

"Loni jsem byl na juniorském šampionátu dvakrát šestý, tak jsem tajně doufal, že by to letos mohlo vyjít na medaili. Dopadlo to nejlépe, jak mohlo," radoval se Pažout. "Na oslavu bude čas až po mistrovství světa. Vlastně ne, to mě ještě čeká olympiáda v Pchjongčchangu!" smál se Pažout.

Pažout položil základ k úspěchu vítězstvím ve skokanské části na středním můstku. V čele byl výkonem 103 metrů. "Skok zvládl bravurně," řekl trenér Marek Šablatura. "Skok mi vyšel parádně. Pokus jsem trefil tak, jak to má být," řekl Pažout.

Do běhu na 10 kilometrů startoval s náskokem 11 sekund před Vytrvalem. V cíli uhájil první místo o 2,3 sekundy před Norem Einarem Luraasem Oftebrem, který vybíhal jako desátý s mankem 40 sekund. "Dvě třetiny trati to bylo v pohodě, pak mi přece jen docházely síly. I když můj náskok snižovali, věřil jsem, že to zvládnu, a určitě bych ze sebe ještě něco vyždímal," uvedl Pažout a poděkoval servisu za skvěle připravené lyže.

přehrát video
Sdruženář Pažout je juniorským mistrem světa

"Přiznám se, že jsem v takový úspěch Ondry věřil," uvedl Šablatura. Přitom Pažout prožil strastiplný start zimy. "Při prvním startu sezony ve Světovém poháru byl diskvalifikován kvůli kombinéze a ve druhém závodě se mu rozpadla bota. To ho rozhodilo. A ke všemu před Vánoci ještě onemocněl. Ale podařilo se ho dát psychicky i fyzicky dohromady," řekl Šablatura. "Je dobře, že jsem si všechnu smůlu vybral na začátku sezony," dodal Pažout.

V polovině běžeckého závodu měl devatenáctiletý člen Dukly Liberec luxusní náskok téměř 35 sekund a Vytrval byl v tu dobu stále druhý. Oftebro velkou ztrátu na první místo skvělým závěrem málem zlikvidoval. Na bronzovou příčku se probojoval Američan Ben Loomis a před Vytrvala se dostal ještě Rakušan Johannes Lamparter.

"Pažout a Vytrval jsou naše sdruženářské dětičky s obrovským talentem, které si vychováváme a vypipláváme. Určitě neřekli poslední slovo," řekl Šablatura.

Pažout je čtvrtým českým mistrem světa v individuálním závodě v severské kombinaci. Před ním získali titul Radomír Skopek (1988), Milan Kučera (1991) a předloni Tomáš Portyk. Pažout už má doma bronz z loňského šampionátu v závodu družstev.

Šanci na další úspěch bude mít v sobotu v závodě na velkém můstku, v družstvech se představí ve čtvrtek.

Talentované lyžařce Havlíčkové těsně unikla medaile

Sedmnáctileté běžkyni na lyžích Barboře Havlíčkové těsně unikla medaile, když v závodu na pět kilometrů klasicky ve švýcarském Gomsu obsadila čtvrté místo se ztrátou 1,4 sekundy na třetí Anitu Korvaovou z Finska. Zvítězila Ruska Polina Někrasovová, za kterou Havlíčková zaostala o 26,8 sekundy.

Talentovaná Havlíčková, kterou trénuje bývalý kouč Kateřiny Neumannové Stanislav Frühauf, startuje na juniorském světovém šampionátu již podruhé. Loni v Soldier Hollow doběhla na pětce volnou technikou devátá.

přehrát video
Havlíčkové na MS juniorů těsně unikla medaile, v cíli to obrečela

Mistrovství světa juniorů v klasickém lyžování v Gomsu (Švýcarsko):

Severská kombinace:

Junioři: 1. Pažout (ČR) 22:58,3, 2. Oftebro (Nor.) -2,3, 3. Loomis (USA) -8,3, ...5. Vytrval -21,6, 33. Zemek -3:15,6, 48. Čejchan (všichni ČR) -5:21,7.

Běh na lyžích:

Junioři - 10 km klasicky: 1. Hope (Nor.) 24:58,8, 2. Ardašev (Rus.) -9,0, 3. Lippert (Nor.) -27,9, ...34. Kozlovský -2:12,3, 45. Kalivoda -2:48,9, 61. Černý -3:39,0, 65. Mánek (všichni ČR) -3:49,4.

Juniorky - 5 km klasicky: 1. Někrasovová (Rus.) 13:58,7, 2. Swirbulová (USA) -14,4, 3. Korvaová (Fin.) -25,4, 4. Havlíčková -26,8, ...32. Holíková -1:23,3, 48. Votočková -2:00,5, 64. Tvarůžková (všechny ČR) -2:34,8.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.