MČR v alpském lyžování

Sáblíková je zpět na "bedně", v Salt Lake City skončila druhá

Nejlepší výsledek v letošní sezoně na trati 3000 metrů si v americkém Salt Lake City připsala rychlobruslařka Martina Sáblíková. Trojnásobná olympijská vítězka zajela svůj nejrychlejší čas v tomto ročníku 3:57,84 a sklonit se musela pouze před Ruskou Natalií Voroninovou. Karolína Erbanová obsadila na kilometrové distanci deváté místo.

Sport
zdroj: ČT4

Ve čtvrtém dílu seriálu Světového poháru se Sáblíková podruhé probojovala mezi elitní trio, v polovině listopadu byla v norském Stavangeru třetí na trati 5000 metrů. Na trojce byla svěřenkyně trenéra Petra Nováka, která má stále problémy s bolestmi zad, dosud nejlépe čtvrtá před týdnem v Calgary.

Po výsledku ze Salt Lake City se Sáblíková posunula na druhé místo v hodnocení SP dlouhých tratí, jenž v předchozích jedenácti sezonách vyhrála.

Rodačka z Nového Města na Moravě se představila v sedmé rozjížďce s Voroninovou a většinu závodu prohrávala. Dokázala však zajíždět stabilní kola a v předposledním se dokonce dostala do čela, ale v závěru ji soupeřka předjela. Ruska tak podruhé v kariéře dokázala vyhrát podnik SP a poskočila do vedení průběžného pořadí.

Na trojce se v elitní divizi A poprvé představila i Nikola Zdráhalová - o tři sekundy zaostala za osobním rekordem z Calgary a obsadila 15. místo.

Erbanová proklouzla i na kilometru do elitní desítky, vyhrála Kodairová

Stupně vítězů jako na poloviční trati sice neatakovala, přesto mohla být rychlobruslařka Karolína Erbanová s výkonem spokojena. I ve čtvrtém dílu SP se totiž na trati 1000 metrů probojovala mezi nejlepších deset závodnic.Z vítězství se radovala v novém světovém rekordu Nao Kodairaová z Japonska, která poskočila do čela Světového poháru také na kilometru.

Karolína Erbanová
zdroj: Reuters autor: MICHAEL KOOREN

Pětadvacetiletá Erbanová startovala v osmé rozjížďce společně s Olgou Fatkulinovou z Ruska a prohrála. Časem 1:14,07 zaostala o dvanáct setin za výkonem z předchozího podniku v Calgary i svým maximem letošní sezony.

V průběžném pořadí byla v tu chvíli pátá, ale následně klesla o čtyři pozice. Vítězku určila až závěrečná rozjížďka, v níž se utkaly Kodairaová s krajankou Miho Takagiovou. Obě se dostaly pod hranici 1:13, Kodairaová navíc zajela nejlepší světový čas - 1:12,09.

Do programu SP se dnes zapojí i Martina Sáblíková a Nikola Zdráhalová, které se představí v elitní divizi v závodu na 3000 metrů. Jakub Kopřiva a Sebastian Druszkiewicz budou startovat v divizi B na 5000 metrů.

Závody SP v rychlobruslení v Salt Lake City (USA):

Ženy: 3000 m: 1. Voroninová (Rus.) 3:57,70, 2. Sáblíková (ČR) 3:57,84, 3. Pechsteinová (Něm.) 3:58,69, ...15. Zdráhalová (ČR) 4:06,88.

Průběžné pořadí SP (po 4 závodech): 1. Voroninová 265, 2. Sáblíková 250, 3. Pechsteinová 245, ...24. Zdráhalová 33.

1000 m: 1. Kodairaová 1:12,09, 2. Takagiová (obě Jap.) 1:12,63, 3. Šichovová (Rus.) 1:13,23, ...9. Erbanová 1:14,07, v divizi B 22. Dřímalová (obě ČR) 1:20,78.

Průběžné pořadí SP (po 4 závodech): 1. Kodairaová 305, 2. Takagiová 240, 3. Bergsmaová (USA) 215, ...8. Erbanová 158.