Buly - debata expertů

Erbanové se znovu dařilo, na 1000 m skončila jen těsně čtvrtá

Heerenveen (Nizozemsko) - Rychlobruslařka Karolína Erbanová skončila na Světovém poháru v Heerenveenu čtvrtá na kilometru a šestá na poloviční trati. V závodu na 1 000 metrů jí umístění na stupních vítězů uniklo o pouhých šest setin sekundy. Na obou sprinterských tratích byla v sezoně lepší jen jednou, v listopadu v Soulu dosáhla v obou případech na bronz.

Karolína Erbanová na patnáctistovce
zdroj: ČTK/AP autor: Matt Dunham

Na kilometru kralovaly Američanky Heather Richardsonová a Brittany Boweová. Dvaadvacetiletá Erbanová v předposlední rozjížďce porazila domácí hvězdu Ireen Wüstovou a zařadila se na třetí pozici, v poslední jízdě ji však těsně předstihla vedoucí žena SP Li Čchi-š' z Číny. "Čas 1:15,95 je nejrychlejší čas sezony. Škoda třetího místa, které mi uteklo o kousíček," napsala Erbanová.

Erbanová po druhém nejlepším výsledku sezony paradoxně přišla o třetí místo v průběžném pořadí disciplíny, o které ji připravila vítězná Richardsonová. Rychlobruslařky čeká ještě březnový finálový závod SP v Erfurtu.

Richardsonová krátce předtím vyhrála na nizozemském oválu i pětistovku před Nao Kodairaovou z Japonska. Erbanová zajela čas 38,34 a na třetí Boweovou ztratila 13 setin sekundy. "To je kvalitní čas, hlavně odstup od pódia mě těší. Měla jsem dvě chyby na prvních sto metrech, ale přesto 10,5. Doufám, že se brzy budu umět dostat na 10,4," dodala Erbanová.

Závody SP v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko)

Muži

500 m: 1. Kuližnikov (Rus.) 34,93, 2. Waš (Pol.) 34,97, 3. Ihle (Něm.) 35,11.
Průběžné pořadí SP (po 9 z 12 závodů): 1. Kuližnikov 680, 2. Dubreuil (Kan.) 516, 3. Waš 440. 17:19 1000 m.

Ženy

500 m: 1. Richardsonová (USA) 37,82, 2. Kodairaová (Jap.) 38,14, 3. Boweová (USA) 38,21, ...6. Erbanová (ČR) 38,34.
Průběžné pořadí SP (po 9 z 12 závodů): 1. I Sang-hwa (Kor.) 800, 2. Kodairaová 690, 3. Richardsonová 410, ...6. Erbanová 347.