ČTsport

ČTsport
sobota 21. července 2018 Vítězslav

Paralympiáda začíná. V akci budou i čeští lyžaři a sledge hokejisté

Velikost textu:

Slavnostním zahájením začnou paralympijské hry, které se budou konat od 10. do 18. března, a to necelé dva týdny po skončení zimní olympiády. Mezi handicapovanými sportovci nebudou poprvé v historii na zimní paralympiádě chybět sportovci KLDR. Rusové se stejně jako na olympiádě představí jen pod neutrální vlajkou. Přímý přenos slavnostního zahájení sledujte na programu ČT sport a na webu ctsport.cz od 12 hodin, v dalších dnech můžete sledovat aktuální zpravodajství z Pchjongčchangu nebo přímé přenosy sledge hokejistů.

Čeští sledge hokejisté
Čeští sledge hokejisté

Mezi 670 paralympioniky z 49 zemí nechybí výprava České republiky, kterou tvoří patnáctka sledge hokejistů a šestice lyžařů. Z minulé paralympiády v Soči se Češi vrátili bez medaile, ve Vancouveru 2010 získala bronz sjezdařka Anna Pešková.

Severní Korea dosud startovala jen na letních paralympiádách - před dvěma lety v Riu de Janeiro měla dva zástupce, v Londýně 2012 jednoho. Pozvánku do Pchjongčchangu dostali dva handicapovaní lyžaři. Na rozdíl od olympiády ale nepůjdou při zahájení sportovci pořadatelské země, kterých bude 36, s reprezentanty KLDR pod vlajkou symbolizující sjednocení Korejského poloostrova.

Po skandálu se státem řízeným dopingem se i na paralympiádě představí jen vybraní sportovci Ruska. Bude jich dohromady třicet a chybějí třeba ve sledge hokeji. Startovat budou pod vlajkou Mezinárodního paralympijského výboru.

přehrát video
Téma SZ: Paralympijské hry 2018

Vlajkonošem české výpravy bude sledge hokejista Miroslav Hrbek, účastník třetí paralympiády. V neděli s týmem začne souboje ve skupině duelem s domácí Koreou, dalšími soupeři budou USA a Japonsko. V Soči byli sledge hokejisté pátí.

Z lyžařů budou startovat Pavel Bambousek, Miroslav Lidinský, zrakově handicapovaný Patrik Hetmer s trasérem Miroslavem Máčalou, Anna Pešková s trasérkou Michaelou Hubačovou, Tadeáš Kříž s trasérem Radimem Nevrlým a Tomáš Vaverka.

Handicapovaní sportovci si na zimních Hrách během devíti dnů rozdělí 80 sad medailí v alpském a klasickém lyžování, biatlonu, snowboardingu, sledge hokeji pro sportovce s poškozením dolních končetin a curlingu pro vozíčkáře.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.