ČTsport

ČTsport
středa 26. září 2018 Andrea
MS v krasobruslení

Březinová postoupila do volných jízd, Kostnerová vede před Zagitovovou

Velikost textu:
aktualizováno 21. 3. 2018 17:05

Eliška Březinová zvládla vstup do mistrovství světa výborně. V krátkém programu nezaváhala a jako osmnáctá postoupila do finálové čtyřiadvacítky, která pojede v pátek večer volné jízdy. Olympijská vítězka Alina Zagitovová z Ruska se musela sklonit před výbornou domácí reprezentantkou Carolinou Kostnerovou.

přehrát video
Postupový krátký program Elišky Březinové

Dvaadvacetiletá Březinová absolvuje svůj pátý světový šampionát a teprve podruhé se jí podařilo postoupit do volných jízd.

Mladší sestra zkušeného Michala Březiny zvládla krátký program bez většího zaváhání. Čistě skočila kombinaci dvou trojitých toeloopů, bez problému předvedla i trojitý lutz a dvojitý axel. Celkem Březinová získala 58,37 bodů, což znamená vylepšení jejího osobního maxima.

V pátečních volných jízdách může útočit na vylepšení svého maxima z MS, kterým byla osmnáctá příčka v roce 2014. Od 13. místa ji dělí necelé dva body. "Kdyby mně někdo řekl dneska ráno, že si vylepším osobní rekord o víc jak šest bodů, tak bych mu to asi nevěřila. Ale stalo se tak a já jsem strašně moc ráda," řekla. Byla ráda, že se jí podařilo předvést všechno, co natrénovala. "Já jsem si to užila od první sekundy toho programu," dodala.

Zlaté loučení?

K radosti milánských fanoušků se do vedení dostala jednatřicetiletá Kostnerová, pro kterou je světový šampionát zřejmě loučením s dlouhou kariérou. Díky skvělému programu s čistými skoky včetně těžké kombinace flipu s toeloopem si zhruba o dva body vylepšila osobní rekord z ME a stala se třetí krasobruslařkou v historii, která získala za krátký program přes 80 bodů.

Pomohly jí k tomu také tradičně vysoké známky za programové komponenty, díky nimž dnes předstihla i favorizovanou Zagitovovou. Patnáctiletá Ruska sice neudělala žádnou výraznou chybu, ale nebyla tak suverénní jako na olympijských hrách. I když Kostnerovou v technice porazila o více než bod, celkově na ni zatím ztrácí. Osobní rekord ve volné jízdě má ale o více než 15 bodů vyšší než zkušená Italka, takže zůstává největší favoritkou na zlato.

Průběžně třetí je díky čistému krátkému programu Japonka Satoko Mijaharaová. Vicemistryně světa z roku 2015, která byla na olympijských hrách čtvrtá, ztrácí na Zagitovovou přes pět bodů. Hrubá chyba při dvojitém axelu srazila na čtvrtou pozici obhájkyni světového stříbra a bronzovou olympijskou medailistku Kaetlyn Osmondovou z Kanady. Na průběžně třetí Mijaharaovou před volnou jízdou ztrácí 1,63 bodu.

Výsledky krátkého programu žen na MS v krasobruslení

1. Kostnerová (It.) 80,27, 2. Zagitovová (Rus.) 79,51, 3. Mijaharaová (Jap.) 74,36, 4. Osmondová (Kan.) 72,73, 5. Sotskovová (Rus.) 71,80, 6. Dalemanová (Kan.) 71,61, ...18. Březinová (ČR) 58,37.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.