ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš
ME v krasobruslení

Patnáctiletá Lipnická je mistryní Evropy

Velikost textu:
aktualizováno 17. 1. 2014 23:11

Budapešť - Patnáctiletá ruská krasobruslařka Julie Lipnická se na svém prvním evropském šampionátu dočkala vítězství v soutěži žen. Ve volné jízdě naprosto ovládla technickou fázi a nezaostala ani v té programové. Za talentovanou Ruskou skončila její krajanka Adelina Sotnikovová, která po krátkém programu vedla, bronz obdržela Italka Carolina Kostnerová. Jediná Češka Eliška Březinová skončila na patnácté pozici.

Julia Lipnická
Julia Lipnická

Lipnická hned na úvod svého programu na hudbu z filmu Schindlerův seznam zařadila náročnou kombinaci trojitého lutzu s trojitým toeloopem a předvedla ji naprosto suverénně stejně jako všechny ostatní skoky. Tři týdny před startem olympiády si vylepšila osobní rekord ve volné jízdě o více než osm bodů. Celkem nasbírala 209,72 bodu a zařadila se na druhé místo historických tabulek za olympijskou vítězku z Vancouveru Kim Ju-na.

Sotnikovová na ni nakonec ztratila více než sedm bodů, i když získala vyšší známku za programové komponenty. Sedmnáctiletá krasobruslařka ztratila v technice také kvůli chybě při výjezdu z trojitého lutzu, ale ani bez ní by na reprezentační kolegyni nestačila.

Mladé Rusky připravily o šanci na šestý evropský titul šestadvacetiletou Kostnerovou. Zkušená Italka by si musela vylepšit osobní rekord, aby je mohla předstihnout, ale k tomu měla daleko. Upadla totiž při trojitém toeloopu a rittberger zařadila jen se dvěma otáčkami. Stačilo jí to alespoň na bronzovou medaili, což je její devátý cenný kov z ME za sebou.

Březinová hned v úvodu volné jízdy selhala při pokusu o trojitý lutz, z něhož zbyl jen jednoduchý. Pak zakolísala při piruetě, ale nenechala se rozhodit a zbytek programu odjela solidně včetně kombinací ve druhé polovině jízdy. Ve volné jízdě byla sice stejně jako v krátkém programu šestnáctá, ale celkově si o jednu příčku polepšila.

"S jízdou jsem spokojená, i když tam byla velká chyba, když jsem proskočila jeden skok a vynulovala jednu piruetu," řekla Březinová. Zmíněné chyby přitom podle ní měly kuriózní příčinu: "Když jsem jela na lutze, přejela jsem přes sponku, která se posunula na místo, kde jsem točila piruetu, ze které jsem vypadla," uvedla krasobruslařka.

Konečné pořadí žen na ME v Budapešti:

1. Lipnická 209,72, 2. Sotnikovová (obě Rus.) 202,36, 3. Kostnerová (It.) 191,39, 4. Leonovová (Rus.) 178,15, 5. Meiteová (Fr.) 173,37, 6. Marcheiová (It.) 165,25, ...15. Březinová 130,35

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.