ČTsport

ČTsport
úterý 21. srpna 2018 Johana

Distanc "přiletěl" také od IBSF, ruští skeletonisté nemohou startovat ani ve SP

Velikost textu:
aktualizováno 24. 11. 2017 14:57

Bobová a skeletonová federace IBSF provizorně zastavila činnost čtveřici ruských skeletonistů, které ve středu Mezinárodní olympijský výbor kvůli dopingové kauze zpětně diskvalifikoval z Her v Soči a doživotně vyloučil z OH. Olympijský vítěz Alexandr Treťjakov, bronzová medailistka Jelena Nikitinová, Olga Potylicynová a Marie Orlovová nemohou s okamžitou platností startovat ve Světovém poháru, jenž pokračuje v kanadském Whistleru.

přehrát video
Ruští skeletonisté nemohou startovat na OH a nově ani ve SP

IBSF rozhodla odlišně oproti lyžařské federaci FIS, která naopak ve čtvrtek povolila šesti stejně potrestaným ruským běžcům v čele s olympijským šampionem Alexandrem Legkovem startovat o tomto víkendu v začínajícím Světovém poháru. FIS chce s případnými vlastními sankcemi počkat na odůvodnění verdiktu, MOV se chystá detaily zveřejnit v pondělí.

Sezona skeletonistů je už naproti tomu v plném proudu a Nikitinová dokonce vyhrála předchozí závod v Park City a byla čtvrtá v Lake Placid. Treťjakov má z prvních dvou pohárových měření sil na kontě třetí a šesté místo.

IBSF oznámila, že suspendovaní sportovci mají právo požádat o předběžné slyšení, a šéf ruské bobové a skeletonové federace Alexandr Zubkov prohlásil, že toto právo jeho krajané využijí. "Momentálně nejsou žádné důkazy o vině sportovců," řekl Zubkov, který v Soči 2014 triumfoval jako pilot dvojbobu i čtyřbobu a také nad ním se vznášelo podezření z dopingu.

Čtveřice skeletonistů měla dočasně zastavenou činnost už v lednu v reakci na zveřejnění druhé části zprávy vyšetřovatele Světové antidopingové agentury WADA Richarda McLarena o řízeném dopingu v Rusku a podvádění při dopingových kontrolách během OH v Soči. Po několika dnech se přesto mohli opět zapojit do Světového poháru. "Věříme, že IBSF se zachová stejně jako v minulé sezoně," zakončil Zubkov.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.