Ostrava - Jihlava

Přes minelu zničil Bö konkurenci i ve sprintu v Hochfilzenu. Krčmář byl ve dvacítce

Jak v Pokljuce skončil, tak v Hochfilzenu začal. Johannes Bö i v Rakousku ukazuje, že v současné formě nemá ve Světovém poháru konkurenci. Norský biatlonista přes jednu minelu na střelnici ovládl sprint na 10 km a ze čtyř dosavadních individuálních závodů tak má tři výhry. Druhý byl Francouz Martin Fourcade a třetí Němec Benedikt Doll. Nejlepším Čech Michal Krčmář obsadil dvacátou příčku.

Nor Johannes Thingnes Bö
zdroj: ČTK/DPA/ autor: FrankHoermann/SVEN SIMON

Chtěli mu konečně srazit hřebínek a ukončit jeho vítěznou jízdu ze startu sezony. Soupeři Johannese Bö pro to ve sprintu v rakouském středisku udělali opravdu hodně. Hned čtyři z nich k solidnímu běhu přidali i čistou střelbu a dostali se do nejlepší pětky, ovšem ani to nestačilo.

Ano, Nor oproti nejbližším pronásledovatelům na střelnici jednou minul. Jeho poslední projektil z malorážky na stojce vytyčený černý prostor minul, což jasného lídra Světového poháru poslalo na jedno trestné kolo.

Ani tato chyba však Böho nezastavila, jelikož na lyžích prozatím v seriálu nemá konkurenci. "Měl jsem fantastické lyže, takže to na trati bylo docela snadné. Na střelnici jsem jednou minul, což je vždycky na nic, ale měl jsem dobrou rychlost na obou položkách a udělal jsem vše, jak jsem plánoval," prozradil pětadvacetiletý vítěz.

Na druhého v cíli Martina Fourcada v rychlosti běhu získal na trati celých 30 sekund, což v konečném měření stačilo na to, aby před francouzským rivalem měl v cíli náskok téměř 9 vteřin. "Oba jsme výborní běžci, ale tentokrát jsem byl v lepší formě. A navíc mi pomohly zmíněné lyže," dodal Bö.

Francouz přitom po nepovedeném vystoupení v Pokljuce nastoupil do sprintu pořádně namotivovaný, a jelikož vyrazil až 23 závodníků po Böovi, přesně věděl, jak musí jet. Jenže od prvního mezičasu ztrácel, a i když se po druhé střelbě přiblížil Norovi na necelou sekundu, v závěrečném okruhu nabral opět manko.

O moc hůře si nevedl ani třetí Benedikt Doll, který na norský fenomén letošního ročníku ztratil v cíli 10 sekund.

Českým reprezentantům se ani na startu podniku v Rakousku příliš nevedlo. Jediný, kdo dosáhl na body, byl Michal Krčmář. Ten sice pálil podobně jako většina nejlepších čistě, jenže jeho střelba patřila k vůbec těm nejpomalejším. Společně s průměrným během skončil dvacátý.

"Michal předvedl slušný výkon ve střelbě. Dvě nuly vždy píšou, tam není co vytknout. Běh není pořád ono. Je to nemastné neslané. Pořád však sbírá body," řekl kouč českých mužů Zdeněk Vítek.

Do sobotní stíhačky postoupili ještě 46. Michal Šlesingr (1 trestné kolo) a 57. Ondřej Moravec (2 trestná kola). Adam Václavík a Jakub Štvrtecký obsadil v druhém startu v SP 62. pozici a Adama Václavík měl 86. čas.

Závod SP v biatlonu v Hochfilzenu (Rakousko):

Muži - sprint 10 km: 1. J. T. Bö (Nor.) 24:49,2 (1 trest. okruh), 2. M. Fourcade (Fr.) -8,6 (0), 3. Doll (Něm.) -10,2 (0), 4. Guigonnat (Fr.) -25,9 (0), 5. Peiffer (Něm.) -27,9 (0), 6. Eberhard (Rak.) -30,0 (1), 7. Desthieux (Fr.) -36,3 (1), 8. Loginov (Rus.) -38,5 (1), 9. Fak (Slovin.) -46,3 (0), 10. Christiansen (Nor.) -50,8 (0), ...20. Krčmář 1:10,3 (0), 46. Šlesingr -1:53,5 (1), 57. Moravec -2:04,2 (2), 61. Štvrtecký -2:09,7 (3), 86. Václavík (všichni ČR) -2:56,5 (4).

Průběžné pořadí SP (po 4 z 26 závodů): 1. J. T. Bö 216, 2. Guigonnat 162, 3. Eder 150, 4. Loginov 142, 5. M. Fourcade 131, 6. Desthieux 117, ...10. Krčmář 102, 29. Moravec 50.