ČTsport

ČTsport
sobota 20. října 2018 Vendelín

Nové Město kandiduje na MS 2023, viceprezidentem biatlonové unie chce být Hamza

Velikost textu:
aktualizováno 11. 6. 2018 19:22

Dosavadního šéfa Mezinárodní biatlonové unie (IBU) Anderse Besseberga chtějí v jejím čele vystřídat dvě jména: Lotyška Baiba Brokaová z tamní biatlonové federace a Švéd Olle Dahlin, dosavadní člen výkonného výboru IBU. Besseberg již ohlásil, že kandidovat nebude. Navíc mu značně přitížilo i obvinění z rozsáhlé korupce. Na viceprezidenta IBU kandiduje mimo jiné šéf českého svazu Jiří Hamza.

Jiří Hamza a areál v Novém Městě
Jiří Hamza a areál v Novém Městě

Besseberg vedl IBU od roku 1992 a ještě před vypuknutím korupční aféry prohlásil, že nebude usilovat o znovuzvolení. Dvaasedmdesátiletý Nor čelí obvinění z přehlížení dopingu ruských reprezentantů. Ruskem měl být uplácen penězi či prostitutkami.

IBU kvůli nedůslednému boji s dopingem čelila kritice už delší dobu. Několik reprezentačních týmů včetně českého proto bojkotovalo finále Světového poháru, které hostila navzdory dopingovému skandálu v ruském sportu Ťumeň.

Dlouholetý šéf IBU Anders Besseberg
Dlouholetý šéf IBU Anders Besseberg

Nové vedení by si IBU měla zvolit na svém kongresu v září v Chorvatsku. Hamza bude mít při volbě prvního místopředsedy IBU několik soupeřů. Na post viceprezidenta IBU se hlásí celkem pět lidí. Vedle Hamzy, který kandiduje i do výkonného výboru unie, také Nor Tore Boygard, Slovák Ivor Lehoťan, za Bělorusko Rus Viktor Majgurov a Němec Franz Steinle.

Hamza zároveň přihlásil Nové Město na Moravě na pořadatelství mistrovství světa 2023. Vedle Vysočina Areny se o pořadatelství uchází také německý Oberhof. "Oberhof má ale v kandidatuře mnohem větší šanci na úspěch, neboť Německo je dlouholetou biatlonovou baštou. Také většina sponzorů světového biatlonu pochází z Německa, což hraje důležitou roli," uvedl Hamza.

MS v biatlonu ve Vysočina aréně
MS v biatlonu ve Vysočina aréně

Česká strana půjde na kongres s jinou variantou. "Navrhneme, aby se po zmanipulované a skandální volbě pořadatelů mistrovství světa na kongresu v Kišiněvě před dvěma lety vůbec pořadatelé na nadcházející tři roky nevolili a přednost dostali neúspěšní žadatelé z posledního kongresu," popsal Hamza. Což by znamenalo, že v roce 2021 by byla pořadatelem MS Pokljuka, v roce 2023 Oberhof a v roce 2024 Nové Město na Moravě.

Nové Město bude v nadcházejících dvou ročnících pořádat dvakrát Světový pohár v biatlonu. Nejdříve letos v prosinci, poté v březnu 2020. Praha zároveň kandiduje na pořadatelské město řádného kongresu IBU 2020. Proti ní stojí srbský Zlatibor.

přehrát video
Nové Město chce hostit biatlonové MS 2023
Zdroj: ČT sport, ČTK, IBU

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.