ČTsport

ČTsport
pátek 20. července 2018 Ilja
ME v biatlonu

Tomáš Krupčík dovezl českou štafetu na pátém místě, zlato slaví Ukrajina

Velikost textu:
aktualizováno 28. 1. 2018 16:30

Program biatlonového mistrovství Evropy uzavřely štafety smíšených družstev a české kvarteto Veronika Zvařičová, Lucie Charvátová, Matěj Krupčík, Tomáš Krupčík dorazilo do cíle na páté pozici. Z vítězství se radovala Ukrajina. O medaile před nimi usilovaly také dvojice a nejcennější putovala do Norska. Národní tým ve složení Lea Johanidesová, Lukáš Kristejn skončil jedenáctý. 

Tomáš Krupčík
Tomáš Krupčík

V konkurenci 21 družstev Češi rozhodně nezklamali. Od úvodu se pohybovali okolo osmého místa a finišman Tomáš Krupčík potvrdil, že na evropském šampionátu v italském Ridnaunu disponuje vynikající formou.

Stříbrný medailista z vytrvalostního závodu předčil během závěrečného úseku Švéda Tiia Soederhielma i Němce Davida Zobela, čímž posunul reprezentační výběr do elitní pětice. Zlatým triumfem se blýskla Ukrajina, která odolala náporu Ruska a Norska.

přehrát video
Biatlonové ME uzavřela smíšená štafeta 5. místem

Českou štafetu rozběhla velmi slušně Zvařičová. Jak vleže, tak vstoje sice dlouho čekala na první ránu (20 a 23 sekund, pozn. autora), ale terče sestřelila všechny a předávala Charvátové jako sedmá se ztrátou dvaadvaceti vteřin za vedoucím Německem. To odstartovalo prostřednictvím Nadine Horchlerové.

Její sestra Karolin nicméně nedokázala zkrotit jednu z ostrých zatáček a upadla, což potrestalo zejména rusko-švédské duo Anastasia Zagoruiková - Emma Nilssonová, které bok po boku absolvovalo celý úsek na prvním, respektive druhém místě s poměrně bezpečným náskokem před zbytkem startovního pole. Manko české štafety se zdvojnásobilo a mladší z bratrů Krupčíků zahájil své vystoupení jako osmý v pořadí.

Rodák z Jablonce dvakrát minul na položce vstoje. Umístění sice vylepšil, ale odstup od nejlepších přesáhl více než minutu. V čele se naopak výrazně zamíchalo kartami, neboť Artem Prima z Ukrajiny ukázal záda naprosto všem. Rus Jevgenij Garaničev se trápil na střelnici a pozici zachraňoval svižným během. Švéd Torstein Stenersen přecenil vlastní fyzické možnosti, čehož využili Fabien Claude z Francie a Haavard Bogetveit z Norska.

Dmytro Pidručny následně dvanáctisekundový náskok před sbornou uhájil a zajistil ukrajinské reprezentaci zlato. Alexandr Loginov vylepšil svou medailovou bilanci z mistrovství Evropy stříbrem. Souboj o bronz mezi Norskem a Francií zlomil ve svůj prospěch Seveřan Fredrik Gjesbakk.

Štafetu smíšených dvojic si podmanilo Norsko, Češi doběhli jedenáctí

Až do předposlední střelecké položky nicméně vedla favorizovaná Francie. Dvaadvacetiletá kometa letošní sezony Emilien Jacquelin však neunesl tíhu okamžiku, dvakrát chyboval a o tři roky starší Vetle Sjastad Christiansen tvrdě trestal.

Norský biatlonista totiž neomylně trefil všechny terče, vypracoval si desetivteřinový náskok a následně jej udržel až do cíle. Jacquelin v závěrečném finiši alespoň odolal ataku bronzového Američana Lowella Baileyho.

Češi byli po čisté úvodní položce Ley Johanidesové krátce šestí, ale v průběhu závodu spíše bojovali o umístění v TOP 10. Pyšnili se sice slušnou střelbou (pouze Norsko mělo lepší bilanci, pozn. autora), jenže běžecky ztráceli a nakonec skončili jedenáctí.

Vetle Sjastad Christiansen z Norska
Vetle Sjastad Christiansen z Norska

Štafetu nejlépe rozjela Julia Simonová z Francie a předávala Jacquelinovi s polštářem sedmi sekund před USA, za které zahajovala závod Susan Dunkleeová. Johanidesová na "stojce" dvakrát minula a Kristejn startoval jako desátý.

Během svého úseku zaváhal jen jednou, ale vylepšit umístění týmu nedokázal. V polovině závodu patřilo českému páru 11. místo. Na čele se udržela reprezentace ze země galského kohouta. Doposud druhé Američany ovšem vystřídalo Norsko zásluhou Christiansena.

Rozestupy mezi elitním triumvirátem zůstaly neměnné i po další výměně, a proto o cenných kovech rozhodoval až poslední úsek. Na sedmé střelecké položce se dopustil zmíněného zaváhání Jacquelin, což víceméně zajistilo zlaté medaile norské dvojici.

Mistrovství Evropy v biatlonu v Ridnaunu (Itálie):

Smíšená štafeta: 1. Ukrajina (Žuravoková, Varvynecová, Pryma, Pidručnyj) 1:11:40,1 (0+6), 2. Rusko -11,7 (0+9), 3. Norsko -33,2 (0+4), ...5. ČR (Zvařičová, Charvátová, M. Krupčík, T. Krupčík) -1:19,2 (0+9).

Štafeta dvojic: 1. Brunová-Lieová, Christiansen (Nor.) 35:39,6 (0+6), 2. Simonová, Jacquelin (Fr.) -8,6 (0+11), 3. Dunkleeová, Bailey (USA) -9,1 (0+10), ...11. Johanidesová, Kristejn (ČR) -1:40,0 (0+7).

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.